Zevil Erham

Posted by

Zevil Erhâm: Rahim veya nesep bağıyla birbirine bağlı akrabalar.
1-) Yakın akrabalar.
2-) fıkıh; Mirasta asabe ve belirli hisse sahibi olmadıkları halde bunlar bulunmadığında mirastan pay alan kimse.

Zevil ile ilgili ayet:
Bakara suresi 177. ayet:
Arapça:
لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَكِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَالْمَلآئِكَةِ وَالْكِتَابِ وَالنَّبِيِّينَ وَآتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلاةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِي الْبَأْسَاء والضَّرَّاء وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَئِكَ الَّذِينَ صَدَقُوا وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُتَّقُونَ
Okunuşu:
Leysel birre en tuvellu vucuhekum kıbelel maşrıkı vel magrıbi ve lakinnel birre men amene billahi vel yevmil ahırı vel melaiketi vel kitabi ven nebiyyin, ve atel male ala hubbihi zevil kurba vel yetama vel mesakine vebnes sebili, ves sailine ve fir rıkab, ve ekames salate ve atez zekat, vel mufune bi ahdihim iza ahed, ves sabirine fil be’sai ved darrai ve hinel be’s ulaikellezine sadaku, ve ulaike humul muttekun.
Anlamı:
Yüzünüzü doğuya ve batıya çevirmeniz birr değildir. Ama birr: Allah’a, Ahiret Günü’ne, meleklere, kitaplara ve nebilere iman etmek; malını sevdiği halde onu yakınlarına, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere, köle ve esirlere vermek; “salatı ikame etmek, zekat vermek”, söz verdiği zaman sözünü yerine getirmek, zorlukta, sıkıntıda ve felakete uğrama durumunda sabretmektir. İşte bunlar, sadık olanlardır. Ve işte bunlar, takva sahibi olanlardır.

Zevil ile ilgili kelimeler:
Zevi-l ehsas: Duygu sahibi olanlar, duyanlar, hissedenler.
Zevi-l ervah: Ruh sahipleri. Hayatlılar, ruhlular. Can sahibi olanlar.
Zevi-l idrak: İdrak sahipleri. Anlayış ve akıl ile kavrayışlı olan.
Zevi-l ukul:
1-) Akıl sahipleri. Aklı olanlar.
2-) Tasavvuf; Halkı zahiren, Hakkı batınen görenler.
Zevi: Sahipler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir