Yeni bir işe başlarken okunacak dua

Posted by

Yeni bir işe başlarken okunacak dua :

Dua :
رَبَّنَا آتِنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًاقَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي
Okunuşu : rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ,Kâle rabbişrah lî sadrî.Ve yessir lî emrî.
Anlamı : “Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır. Rabbim! Gönlüme ferahlık ver.İşimi bana kolaylaştır.

Duayı meydana getiren ayetlerin ilgili bölümleri
رَبَّنَا آتِنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا “Kehf suresi 10. ayet” قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي “Taha suresi 25. ayet” وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي “Taha suresi 26. ayet”
Okunuşu : Rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ, (Kehf suresi 10. ayet) Kâle rabbişrah lî sadrî. (Taha suresi 25. ayet) Ve yessir lî emrî.(Taha suresi 26. ayet)
Anlamı : “Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır. (Kehf suresi 10. ayet) Rabbim! Gönlüme ferahlık ver.(Taha suresi 25. ayet) İşimi bana kolaylaştır. (Taha suresi 26. ayet)

Surelerin ilgili ayetlerinin tam dökümü
إِذْ أَوَى الْفِتْيَةُ إِلَى الْكَهْفِ فَقَالُوا رَبَّنَا آتِنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا ﴿١٠
قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي ﴿٢٥
وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي ﴿٢٦
Okunuşu :
İz evâl fityetu ilâl kehfi fe kâlû rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ(raşeden).
Kâle rabbişrah lî sadrî.
Ve yessir lî emrî.
Anlamı :
Hani o gençler mağaraya sığınmışlardı da, “Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır” demişlerdi.
“Rabbim! Gönlüme ferahlık ver.
İşimi bana kolaylaştır.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir