SÜNNET nedir?

Posted by

Çözümün adresi : Sünnet

Hadisin veya sünnetin bir özelliği de problem çözme potansiyelidir. Zira Kuran, biz Müslümanlara, aramızda çıkan problemlerin çözümü için hakemliğine başvurulacak merci olarak Peygamberi, yani onun sünnetini göstermiş ve hatta bunu imanın vazgeçilmez bir gereği olarak bildirmiştir:
“Andolsun, Allah’ın Resulünde sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb suresi 21. ayet) “Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar.” (Nisâ suresi 65. ayet)
Bu ayetlerin çağrısına gönülden kulak veren ve dinin herhangi bir meselesinde tereddüde düştükleri zaman problemlerin çözümü için hadise/Sünnete yönelenler, asla hayal kırıklığı yaşamazlar. Özellikle her kafadan bir sesin çıktığı ve bitip tükenmek bilmeyen tartışmalar arasında zihinlerin iyice karıştığı ortamlarda, bu ayetlerin uyarısına kulak vermek, her zamankinden daha fazla önem kazanmaktadır.
Not : Alıntıdır (Diyanet takvimi 21 Nisan 2018)

Yazıda geçen ayetler:
1-) Ahzâb suresi 21. ayet
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا
Okunuşu :
Lekad kâne lekum fî resûlillâhi usvetun hasenetun limen kâne yercûllâhe vel yevmel âhıra ve zekerallâhe kesîrâ(kesîran).
Anlamı :
Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.

2-) Nisâ suresi 65. ayet
فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّىَ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُواْ فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُواْ تَسْلِيمًا
Okunuşu :
Fe lâ ve rabbike lâ yu’minûne hattâ yuhakkimûke fîmâ şecera beynehum, summe lâ yecidû fî enfusihim haracen mimmâ kadayte ve yusellimû teslîmâ(teslîmen).
Anlamı :
Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir