Suizan ve Gıybet

Posted by

Suizan ve Gıybetten sakınmak gerekir.

Suizan, işin hakikatini bilmeden başkaları hakkında kötü düşünce taşımak, zihin ve niyet okumaya kalkışmak, ön yargı beslemektir. Bu duygu, kardeşlik duygularını örseleyip insani ilişkilere zarar verdiği gibi günaha da yol açmaktadır. Yüce Rabbimiz, “Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının çünkü zannın bir kısmı günahtır.” (Hucurat suresi 12. ayet) buyurarak suizannın günah oluşuna dikkat çekmiştir.

Kesin bilgiyle değil de şüphe ve zanla hareket eden kimse çoğu zaman mahcubiyet yaşayabileceği gibi hakkında zanda bulunarak hukukuna tecavüz ettiği kimseyle helalleşmesi gerekeceğini de unutmamalıdır. Hele suizanla yetinmeyip işin dedikodu ve gıybete dökülmesi daha büyük veballere yol açmaktadır.

Kuran-ı Kerim bir yandan insanların mahremiyetine nüfuz etmeye çalışmayı yasaklarken diğer taraftan gıybetin ne kadar çirkin bir davranış olduğunu, “Gizlilikleri araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz!” (Hucurat suresi 12. ayet) şeklinde ifade etmektir.
Alıntıdır : Diyanet takvimi 31 Ağustos 2018

Yazıda geçen ayet :
Hucurat suresi 12. ayet :
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ
Okunuşu :
Yâ eyyyuhâllezîne âmenûctenibû kesîran minez zanni, inne ba’daz zanni ismun, ve lâ tecessesû ve lâ yagteb ba’dukum ba’dâ(ba’dan), e yuhıbbu ehadukum en ye’kule lahme ahîhi meyten fe kerihtumûhu, vettekullâhe, innallâhe tevvâbun rahîmun.
Anlamı :
Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir