Sofraların bereketi

Posted by

Sofraların bereketi

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) sofraların bereketinin misafirlerle olacağını düşünür, “Bir kişinin yemeği iki kişiye, iki kişinin yemeği dört kişiye, dört kişinin yemeği sekiz kişiye yetebilir.” (Müslim, Eşribe, 181) derdi. Misafirin duası Allah katında makbul olan dualardandır. (Tirmizî, Birr, 7)
Bir gün sahabe, Allah Resûlü’ne: “Ey Allah’ın Resûlü! Biz yemek yiyoruz fakat doymuyoruz.” diye dert yandı. Peygamber Efendimiz de onlara: “Herhalde siz yemeği ayrı ayrı yiyorsunuz (değil mi)?” diye sordu. Onlar: “Evet ayrı ayrı yiyoruz.” dediler. Bunun üzerine Allah Resûlü: “Yemeği toplu halde yiyiniz ve üzerine besmele çekiniz. O zaman Allah o yemeğe bereket verir (karnınız doyar)” sözleriyle onlara rehberlik etti. (Ebû Dâvûd Eti’me, 14)
Besmele ile başlayan, birlikte yenen ve Allah’a hamt ile biten yemekler karınları doyurur, kalplere nur olur… Müslümanların birlikte yedikleri yemek, Halil İbrahim sofrası olup açılır. Mümin, kardeşine cömertlik eder de en cömert olan Allah, kullarına cömertlik etmez mi?
Not : Alıntıdır (Diyanet takvimi 23 Mayıs 2018)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir