Sıkıntıdan kurtulmak için okunacak dua

Posted by

Sıkıntılardan kurtulmak için okunacak dualar

1-) Peygamberimizin sıkıntıdan kurtulmak için önerdiği dua :
“Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahhartehu ve te’hîra mâ acceltehu.
Anlamı :
“Allah’ım, senin ismine ilk olarak nefsimi ardından malımı ve dinimi ve emanet ediyorum. Rabbim hükmüne beni razı kıl ve nasibim de olanı bana mübarek eyle, tehir ettiğinin hızlısını, acele ettiğinin de tehirini senden istemeyeyim. Teslimini sağla ve nefsimin isyanını önle.

2-) İmam-ı Cafer Hz. sıkıntılı zamanlarında okuduğu ve sıkıntılarından bu dua sayesinde kurtulduğunu belirttiği dua :
“Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti la tenamü vekfini birüknike ellezi la yüramü”
Anlamı :
Rabbimi sıkıntıda yardımıma yetişen, güçlükte destek olan sensiz. Beni her zaman muhafaza et ve senin sonsuz kudretinle bana yardım yardım eyle.

3-) Her gün ”La havle ve la kuvvete illa bilah” duasını zikir haline getiren kişinin her ne derdi varsa giderilir. Özellikle bu dua 99 derde deva olduğu için sürekli çekilmesinde fayda vardır.

4-) ”La ilahe illallah,” her gün sayısız olarak çekilmesi ve dili buna alıştırmalıdır. Sabah kalkıldığında ve akşam yatıldığında önce dili la ilahe illallah söylemeye alıştırmalı, ardından dilden kalbe indirilmeli ve sürekli tespih halinde olunmalıdır.

5-) Özellikle dünya ile ilgili işlerde sıkıntı çeken kişilerin sabah ve akşam 7 kere okuması gereken bir dua ”Hasbiyallahü la ilahe illallahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim” .  Ayrıca ahiret kaygısı olan kişilerinde bu duayı alışkanlık haline getirmelerinde fayda olacaktır.Borçları olan ve nedenden dolayı sıkıntıya düşen kişilerin ” Hasbünallah ve ni’mel-vekil” duasını bırakmaksızın çekmelerin gerekiyor.

6-) Her sıkıntının anahtarı olan ve kişilere gönül ferahlı veren ”Bismillahirrahmanirrahim vela havle vela kuvvete ille billahil aliyyil azim” duasını çeken kişilerin hiç şüphesiz Cenabı Allah duasını kabul edecektir ve ne derdi varsa hangi durumdan dolayı sıkıntı çekiyorsa giderecektir İnşallah.

7-) Cuma günleri namazın arkasından 7’şer defa Nas, Felak ve İhlas sürelerini okuyan kişilerden belalar ve musibetler uzak durur.

😎 Her gece yatmadan önce Yasin okuyan kişilerin sıkıntısı gider.

9-) Sıkıntı çeken kişilerin her gün 41 defa ”La ilahe ente subahaneke inni küntü minez zalimin” okumalarında fayda vardır.

إِنَّ رَبِّي لَسَمِيعُ الدُّعَاء
Şüphesiz Rabbim duaları işitendir (İbrahim suresi 39. ayet)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir