Sehv secdesi

Posted by

Sehv (Sehiv), yanılma secdesi :
Namaz kılan, namazda farz olan bir şeyi, bilerek veya unutarak terk ederse, namazı bozulur. Eğer bir vacibi, unutarak terk ederse, namazı bozulmaz. Fakat sehv secdesi yapması gerekir. Eğer kasten terk ederse, namazı bozulmaz, fakat noksan olur. Secde-i sehv vacib olmaz, yeniden kılması gerekir. Kılmazsa günahkar olur. Eğer bir sünneti kasten terk ederse, günah olur. Fakat namazı bozulmaz. Unutarak terk ederse secde-i sehv gerekmez.

Namazda birkaç kere secde-i sehv gerekse bile bir kere yapmak yetişir. İmamın yanılması, kendisine uyanların da secde-i sehv yapmalarını gerektirir. İmama uyan yanılırsa, kendisi imamdan ayrı secde-i sehv yapmaz.

Secde-i sehvi yapmak için, tehıyyat okunup, bir tarafa selâm verildikten sonra, iki secde yapıp oturulur ve (Tehıyyât), (Salli ve bârik), (Rabbenâ) duâları okunarak namaz tamamlanır. İki tarafa selâm verdikten sonra veya hiç selâm vermeden de secde-i sehv yapılabilir.

Namazda on şeyin değişmesi, az veya çok yapılması secde-i sehve sebep olur:

1-) Oturması gereken yerde kalkmak.

2-) Kalkması gereken yerde oturmak.

3-) Sesli okuması gereken yerde, yavaş okumak.

4-) Yavaş okuması gereken yerde, sesli okumak.

5-) Dua okunacak yerde, Kur’an-ı kerimden okumak.

6-) Kur’an-ı kerimden okunacak yerde dua okumak. Mesela, Fatiha suresi yerine Ettehıyyâtü duasını okumak gibi. Burada Fâtiha terk edilmiş oluyor.

7-) Namazı tamamlamadan selam vermek.

😎 İlk iki rekatta, Fâtihadan sonra zamm-ı sure okumamak.

9-) Bayram namazı tekbirlerini terk etmek.

10-) Vitr namazında kunut duasını terk etmek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir