Salatüselam nedir?

Posted by

Salatüselam nedir? Hz. Peygamber’e (s.a.s.) nasıl ve hangi lafızlarla salatüselam getirilir?

Salat ve selam kelimelerinden oluşan “salatüselam” terkibi, Hz. Peygamber için okunan ve Allah’ın rahmet ve selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara denir. Salavat ve salat kelimesinin çoğuludur.
Kur’an’da, “Allah ve melekeleri şüphesiz Peygambere salat ediyorlar. (O halde) ey iman etmiş olanlar, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab, suresi 56. ayet) buyurulmaktadır.
Hz. Peygamber’e (s.a.s.) Allah Teala’nın salat etmesi, rahmet etmesi; meleklerin salat etmesi, şanının yüceltilmesini dilemeleri; müminlerin salat etmesi ise, dua etmeleri anlamını ifade eder. Hz. Peygamber’e (s.a.s.) en kısa şekilde , “Allahümme salli alâ Muhammed” veya “Sallallahü aleyhi ve sellem” ya da “Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin v e alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim” diye salatüselam getirilir. Kişi istediği miktarda salatüselam getirebilir.
Not: Alıntıdır (Diyanet takvimi 08.09.2021)

Yazıda geçen ayet:
Ahzab suresi 56. ayet
Arapça:
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Okunuşu:
İnnallahe ve melaiketehu yusallune alen nebiyyi, ya eyyuhellezine amenu sallu aleyhi ve sellimu teslima.
Anlamı:
Kuşkusuz Allah ve melekleri, Nebi’ye salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salat edin. Tam bir bağlılıkla salat edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir