Salat-u Selam nedir?

Posted by

Salat-u Selam nedir?

“Salat-u selam” terkibi, Hz. Peygamber için okunan ve Allah’ın rahmet ve selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara denir.
Kuran’da, “Allah ve melekleri şüphesiz peygambere salat ediyorlar. (O halde) ey iman etmiş olanlar, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzâb suresi 56. ayet) buyurulmaktadır.
Hz. Peygambere müminlerin salat etmesi, dua etmeleri anlamına gelir. Hz. Peygamber’e (s.a.s.) en kısa şekilde,”Allahümme salli alâ Muhammed” veya “Sallallahü aleyhi ve sellem” ya da Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ve bârik ve sellim” diye salat-u selam getirilir.
Bu hususta bir çok hadis ve rivayet olunmuştur. Hz. Peygamber, kendisine nasıl salat-u selam okuyacağını soran bir sahabiye “Salli ve Barik dualarını öğretmiştir. (Buhârî, Enbiya, 10)
Salat-u selam getirmek için belirli bir vakit ve sayı yoktur. Salat-u selam için Besmele çekme zorunluluğu da yoktur.

Not: Alıntıdır (Diyanet takvimi 16.02.2021)

Yazıda geçen ayet: Ahzâb suresi 56. ayet
Arapça:
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Okunuşu:
İnnallahe ve melaiketehu yusallune alen nebiyyi, ya eyyuhellezine amenu sallu aleyhi ve sellimu teslima.
Anlamı:
Kuşkusuz Allah ve melekleri, Nebi’ye salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salat edin. Tam bir bağlılıkla salat edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir