Sadaka Taşı

Posted by

Sadaka taşları
İslam, sosyal adaleti sağlamak amacıyla sadaka ibadetini teşvik etmiş ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmayı Müslümanlardan istemiştir. “Sadakaları açık olarak verirseniz bu ne güzel! Şayet onu yoksullara verirken gizlerseniz bu sizin için daha da hayırlıdır ve sizin bir kısım günahlarınızı düşürür. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Bakara suresi 271) ayet-i kerimesi ise bu işin nasıl yapılacağına dair zarafeti bizlere öğretmektedir. Kur’an ve sünnet’in teşviki ile sadaka kültürü Müslümanların ayrılmaz bir parçası olmuş ve değişik usullerle bu ibadet yerine getirilmiştir.
Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin hakimiyet alanlarında yoksulların incinmeden ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla sadaka taşı kültürü yaygınlık kazanmıştır. İnsanların yoğun olarak bulundukları cami, medrese, imarethane vb. yapıların bahçelerine, çeşme yanlarına, merkezi alanlara sütün şeklinde dikilen, üst kısmında madeni para koymaya elverişli oyuk bulunan mermer vb. dayanıklı taşlardan sadaka taşları konulmuştur.

Not: Alıntıdır (Diyanet takvimi 12. 04. 2022)

Yazıda geçen ayet:
Bakara suresi 271. ayet
Arapça:
إِن تُبْدُوا۟ ٱلصَّدَقَٰتِ فَنِعِمَّا هِىَ ۖ وَإِن تُخْفُوهَا وَتُؤْتُوهَا ٱلْفُقَرَآءَ فَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ ۚ وَيُكَفِّرُ عَنكُم مِّن سَيِّـَٔاتِكُمْ ۗ وَٱللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ
Okunuşu:
İn tubdus sadekati fe niîmma hî ve in tuhfuha ve tu’tuhel fukarae fe huve hayrul lekum ve yukeffiru ankum min seyyiatikum vallahu bi ma ta’melune habîr
Anlamı:
Eğer sadakaları (zekât ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne âlâ! Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter. Allah, yapmakta olduklarınızı bilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir