Rıdvan

Posted by

Rıdvân:
1-) Allahü teâlânın râzı olması, beğenmesi.
2-) Cennetin kapıcısı olan melek. Cennet meleklerinin büyüğü, başı, reisi.
3-) Hoşnutluk, rızâ.

Rıdvân ile ilgili ayet:
1-) Fetih suresi 18. ayet:
Arapça:
لَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَكَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فِي قُلُوبِهِمْ فَأَنزَلَ السَّكِينَةَ عَلَيْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحًا قَرِيبًا
Okunuşu:
Lekad radiyallahu anil mu’minine iz yubayiuneke tahteş şecereti fe alime ma fi kulubihim fe enzeles sekinete aleyhim ve esabehum fethan kariba.
Anlamı:
Ant olsun ki, o ağacın altında sana bi’at ettikleri zaman Allah, inananlardan razı oldu. Onların kalplerinde olanı biliyordu. Onların üzerlerine huzur ve dinginlik indirdi. Onlara yakın bir fetih nasip etti.
2-) Fetih suresi 29. ayet:
Arapça:
مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا
Okunuşu:
Muhammedun resulullah, vellezine meahu eşiddau alel kuffari ruhamau beynehum terahum rukkean succeden yebtegune fadlen minallahi ve rıdvanen simahum fi vucuhihim min eseris sucud, zalike meseluhum fit tevrat, ve meseluhum fil incil, ke zer’in ahrece şat’ehu fe azerehu festagleza festeva ala sukıhi yu’cibuz zurraa, li yagiza bihimul kuffar, vaadallahullezine amenu ve amilus salihati minhum magfireten ve ecren azima.
Anlamı:
Muhammed, Allah’ın Resul’üdür. Onunla beraber olanlar, gerçeği yalanlayan nankörlere karşı sert, birbirlerine çok merhametlidirler. Onları; rüku ederken, secde ederken ve Allah’tan bağışlanma ve hoşnutluk isterlerken görürsün. Onların belirtileri, yüzlerindeki secde izleridir. İşte bunlar, onların Tevrat’taki özellikleridir. İncil’deki örnekleri de, filizini yarıp çıkaran, sonra onu güçlendirerek kalınlaşıp, gövdesi üzerinde yükselen ekin gibidir. Bu, ekincilerin hoşuna gider. Allah, gerçeği yalanlayan nankörlere, onlarla üzüntü vermektedir. Allah, inanıp salihatı yapan kimselere bağışlanma ve büyük bir ödül sözü vermiştir.

Rıdvân ile ilgili hadisler:
1-) Allahü teâlâ Cennet’tekilere; “Ey ehl-i Cennet!” diye hitâb eder. Onlar da; “Lebbeyk (buyur) ey Rabbimiz!” derler. Allahü teâlâ da; “Kavuştuğunuz bu nîmetlerden râzı mısınız?” buyurur. Cennet’tekiler; “Nasıl râzı olmayalım ki, sen bize mahlûklarının içinden hiçbirine vermediğin nîmetleri verdin” derler. Cenâb-ı Hak; “Size bundan daha iyisini vereyim mi?” buyurur. Onlar da; “Ey Rabbimiz! Bundan daha iyisi ne olabilir?” diye memnûniyetlerini arzederler. Bunun üzerine Allahü teâlâ; “Size Rıdvânımı vereceğim ve bundan sonra da ebedî olarak size gazab etmeyeceğim.” buyurur. (Hadîs-i şerîf-Riyâz-üs-Sâlihîn)
2-) Cennet her sene Ramazan ayının gelmesi ile süslenir. Ramazanın ilk gecesi olunca, Arş’ın altında mesîre adında bir rüzgâr esip, Cennet ağaçlarının dallarını, budaklarını, kapılarının halkalarını sallar. Dinleyenlerin hiç duymadıkları güzel sesler onlardan duyulur. Bu hâlde hûrîler (Cennet kızları) süslenip Cennet’in yüksek yerinde durup, bizi Allahü teâlâdan istiyecek kimseler nerededir, bizi alsın” diye seslenirler. Sonra Rıdvân’a; “Bu gece hangi gecedir?” derler. Rıdvân; “Bu gece, Ramazan ayının ilk gecesidir. Muhammed aleyhisselâmın ümmetinden oruç tutanlara Cennet kapıları açılır” diye cevap verince, Allahü teâlâ; “Ey Rıdvân! Cennet kapılarını aç” buyurur. (Hadîs-i şerîf-Gunyet-üt-Tâlibîn)

Rıdvân ile ilgili kelimeler:
Rıdvânullahi Teâlâ Aleyim Ecmaîn: Daha çok Eshâb-ı kirâmın isimleri anılınca söylenen; “Allahü teâlânın rızâsı onlar üzerine olsun” mânâsına, duâ, hürmet ve saygı ifâdesi. Bir kişi için rıdvânullahi teâlâ aleyh, iki kişi için rıdvânullahi teâlâ aleyhimâ denir
Bey’atu’r-rıdvân (biat-ı rıdvân): Ashabın Allah’ın razı olacağı şekilde, Kur’an’ın hükümlerine uyacaklarına ve Resulullah’ı koruyup onun yanında düşmanlarına karşı sonuna kadar savaşacaklarına dair Hz. Peygamber (s.a.s.) ile âhidleşmeleri olayı.
Ashab-ı rıdvân: Cenab-ı Hakkın rızâsıyla müjdelenen sahâbeler.
Rıdvanullahi aleyh: “Allah ondan razı olsun” meâlinde dua.
Ravza-i rıdvân: Cennet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir