Rahman’a gönülden yakarışın adı : DUA

Posted by

Rahman’a gönülden yakarışın adı : Dua

Her insanı Allah’a dua etmeye yönelten kendince sebepleri vardır. Her dua edenin talebi ve beklentisi farklı olsa da inanç, umut ve yüce Allah’a güven, dua etme davranışının değişmez özünü oluşturur. Bu ruh hali içerisinde bir iletişime kapı açtığı oranda dua, insan için çok büyük bir manevi destek ve olaylarla başa çıkma gücü sağlar.
Mümin, dua sayesinde saygı, övgü, şükran ve yüceltme duyguları içerisinde Allah’a yönelir ve O’nunla iletişime geçer. Maddi ve manevi birtakım isteklerde bulunur. Sonsuz güç ve bilgi sahibi tüm varlıkların tek hakimi yüce Allah’a sığınarak, O’na güvenerek, “korkarak ve umarak” halini arz eder. İçtenlikle Rabbine yakarır.
Allah’ın yardım ve desteğine güvenerek, tam bağlılık içerisinde edilen dualar geri çevrilmez. Zira yüce Allah “Bana dua edin ki duanıza karşılık vereyim.” (Mü’min suresi 60. ayet) buyurmuştur. “Dua edene istediği şey ya bu dünyada hemen verilir, ya ahirete saklanır, ya da üzerinden istediği iyilik kadar bir kötülük giderilir.” diyen Hz. Peygamber de inananlara karşılıksız dua olmadığını müjdelemiştir (İbn Hanbel, III,18).

Yazıda geçen ayet :
Mü’min suresi 60. ayet
وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ
Okunuşu :
Ve kâle rabbukumud’ûnî estecib lekum, innellezîne yestekbirûne an ibâdetî se yedhulûne cehenneme dâhırîn(dâhırîne).
Anlamı :
Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duanıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir