Özgürlüğün gür sesi (EZAN)

Posted by

Özgürlüğün gür sesi (EZAN)

Ezan, tevhidin sembolü, İslamın ses ve söze dökülüşüdür. Müslümanın kalbini, beynini, ruhunu ve bedenini harekete geçiren sesli dokunuştur ezan. Ezan, “Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve ‘Kuşkusuz ben Müslümanlardanım! Diyenden daha güzel sözlü kimdir?” (Fussilet suresi 33. ayet) buyrulan Kerim Kitabımızda taltif edilen en güzel çağrılardan biridir.
Ezan, doğum ile ölüm arasında boş bırakmaz insanı. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin kulaklarına ezan okunur.Her Mümin hayata merhaba dediğinde ezanla kendisine Rabbinin adı hatırlatılır ve adeta ilk manevi aşısı yapılır. Bu anlamda ezan, bütün manevi kirlerin, kötülüklerin o çocuktan hayatı boyunca uzak durması için yapılan bir duadır.
İslamın şiarlarından biridir ezan. Ümmet-i Muhammed’in simgesi ve ortak değerlerindendir. Dilleri, renkleri, ırkları ve bütün farklılıkları İslam dilinde birleştirir. Ezan, bir kubbe altında omuz omuza bir kılar Müminleri. Çoğu zaman gündelik hayatın türlü meşgalelerine boğulan bizleri, Allah’ın huzurunda saf durmaya, diri olmaya çağırır ve her daim çağrısını yineler.

Not : Alıntıdır (Diyanet takvimi 28 Mart 2018)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir