Oruç sağlık için tutulmaz

Posted by

“Oruç sağlık için tutulmaz...”

“Oruç ve sağlık üzerine çok sayıda kitaplar yazıldı, çeşitli programlar yapıldı. Ancak hemen şunu belirtelim ki oruç sağlığa faydalı diye tutulmaz. Allah’ın emri olduğu için tutulur. Sağlık üzerine etkileri olabilir. Zaten orucu sağlıklı insan tutar. Bunlar ayrı bir konu…
Oruç ve sağlıkla ilgili benden istenen yazı için şöyle bir araştırayım dedim. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayımladığı “Hadislerle İslam“ 3. baskı 2. cildinde bir okuma yaptım.
Kulluk, seçme özgürlüğünü kullanarak isteğe bağlı biçimde Yüce Yaratıcının iradesine uymak, ibadet ise, O’nunla iletişim kurmaktır. İslam beş esas üzerine kurulmuştur. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed’in (sav) Allah’ın Resulü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.
Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa… Oruç benim içindir, onun ecrini ben vereceğim.

Ramazan oruç ayıdır.
Ramazan Kur’an ayıdır.
Ramazan takva ayıdır.
Ramazan Allah’ı yüceltme ayıdır.
Ramazan şükür ayıdır.
Ramazan doğruyu bulma ayıdır.
Ramazan tövbe ayıdır.
Ramazan itikaf ayıdır.
Ramazan Allah’ın koyduğu sınırları gözetme ayıdır.
Gelelim sağlık konusuna;

Peki, kişilerin ve toplumun sağlığının yerli yerinde olmasının altında, öncesinde olan nedir diye bakacak olursak ne görürüz. İtidal içinde geçen bir yaşam, sağlıklı bir hayattır.

Müslümanın yaşaması, davranışları bilinen ölçüler içinde itidal içinde olur. Müslüman 24 saati, 365 günü planlanmış insandır.

Sabah kalkması güneşten öncedir.
Yiyeceği içeceği nedir ne değildir, ne kadardır, ne zamandır bellidir.
Ne giyeceği ne giymeyeceği bellidir. Hangi yolda, nasıl yürüyeceği bellidir.
Bedeninin, yediklerinin, giydiklerinin, yaşadığı mekanların nasıl temiz olacağı, nasıl temizleneceği bellidir.
Nasıl ve ne kadar çalışacağı, nasıl ve ne kadar dinleneceği bellidir.
Eşleriyle, kardeşleriyle hakkı hukuku geçimi bellidir. Kimi niye seveceği, neye neden buğz edeceği bellidir. Kiminle nasıl ne ölçüde paylaşacağı bölüşeceği bellidir.
Müslümanın hayatında belirsizlik yoktur. Müslüman için Resulullahın hayatında bir örneklik vardır. Bu örnekliğin nasılı ilmihal kitaplarında vardır. İlmihal kitapları temel kaynaklardan derlenmiş rehberlerdir. İlmihal kitapları beden ve akıl sağlığımız için yazılmış en güzel Sağlık Bilgisi kitaplarıdır”

Not : Alıntıdır Yeni Akit’in Ramazan ayına özel sayfaları için köşe yazıları kaleme alan Prof.Dr.Cemalettin Kalyoncu, Oruç ve sağlık konulu Orucun manevi hikmetleri içerikli bir yazısı. 17 Mayıs 2018 Perşembe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir