Ölüm

Posted by

Ölüm: Yeniden doğuş
Bu dünyadan bakıldığında ölüm, bir yokluk şeklinde görünür. Başka bir taraftan bakıldığında ise o bir doğuştur. Tıpkı gün batımları gibi: Biz güneşin batışını seyrediyorken başka bir yerde, başka insanlar, aynı manzarayı, gün doğumu olarak seyrederler. Bizim ölüm dediğimiz şey de aynı şekilde, bir başka hayata doğuştur. Onun içindir ki Kuran ölümün “yaratılışından” söz eder ve Allah’ın, hayatı yarattığı gibi, ölümü de yarattığını bize anlatır.
Ölüm bir yok oluş değil, başka bir hayatın başlangıcıdır. Başka bir hayat demek, farklı kanunlar ve farklı hayat şartları demektir. Biz bu farklılıklara, bir ölçüde, dünyamızda da rastlarız. Denizin altı bizi boğar fakat balıkları yaşatır. Bizim birkaç dakikalığına olsun ayrı kalamadığımız hava ise balıklar için ölüm anlamına gelir.
Ölümle birlikte adım attığımız alemin de kendisine göre şartları vardır. Orada hayat başka şekilde, başka şartlar altında devam eder. Göremediğimiz, duyularımızla algılayamadığımız ve “gayb” olarak adlandırdığımız alemlere ait bizim yegane bilgimiz, Allah ve Resulü’nün verdiği haberlerdir.

Alıntıdır: Diyanet takvimi 16 Ekim 2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir