Namazlarda tespih çekmek farz mıdır?

Posted by

Namazlarda tespih çekmek farz mı dır?
Namazdan sonra tespih çekmek ve dua okumak farz değildir; bunlar sünnettir. Yapıldığı takdirde sevabı ve fazileti çoktur; yapılmazsa da bir günahı yoktur.
Namazdan sonra tespih çekmeden dua etmeden kalkılırsa namaz bozulmuş olmaz.
Bir hadise göre namaz kılan her Müslümanın kendi başına tespih çekmesi sevaptır.

Ebû Hureyre’nin rivayet ettiği bir hadise göre; Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
“Kim her namazın peşinden otuz üç defa Allah’ı tespih eder (Sübhânallâh), otuz üç defa Allah’a hamt eder (Elhamdulillâh) ve otuz üç defa da Allah’ı tekbir eder (Allâhu Ekber), yüzü tamamlamak için de: Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh, lehülmülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr, derse, hata ve günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile bağışlanır.”
(Müslim, Mesâcid, 146 597).
Benzer hadisler için bkz: )Buhari, Ezân, 155; Tirmizi, Salât, 302; Nesâî, Sehv, 91.)

Evde kılınan namazlarda kamet getirmek farz mı dır?
Beş vakit namaz için ve cuma namazı için ezan okumak ve kamet etmek sünnettir.
Şöyle ki: Vaktinde cemaatle yerine getirilen her farz namaz için ezan ve kamet sünnet olduğu gibi, kazaya kalıp da cemaatle kılınacak farz namazlar için de sünnettir. Birçok namaz cemaatle kaza edileceği zaman, bunlardan yalnız ilk kılınacak namaz için ezan okunur. Sonra gerek bu namaz için ve gerek bunun arkasından kılınacak diğer kaza namazları için birer kametle yetinilir.

Kamet, dini bir kavram olarak, farz namazlardan önce, namazın başladığını bildiren ve ezan lafızlarına benzeyen sözlerdir. Ezandan farklı olarak, “hayya ale’l-felâh” cümlesinden sonra, “kad kâmeti’s-salât” cümlesi eklenir.

Kamet kelimesi Arapça’dan değişikliğe uğrayarak dilimize geçmiştir. Aslı ikâmettir.

İster cemaatle, isterse tek başına kılınsın, erkeklerin her farz namazdan önce kamet getirmeleri sünnettir. Kaza namazlarında da kamet getirmek sünnettir. Kamet ezana göre daha hızlı okunur. Ezan ile kametin arasının bir miktar ayrılması gerekir. Ezan ile kamet arasında sünnet bulunmayan akşam namazında, ezan okunduktan sonra Fatiha suresini okuyacak kadar beklemek uygun olur. Bir camide cemaatle vaktin namazı kılındıktan sonra, aynı vakit namazı cemaatle veya tek başına kılınması halinde tekrar ezan ve kamet okunmasına gerek yoktur. Camide cemaatle kılınan namazlarda kadınların, delilerin ve abdestsiz kişilerin kamet getirmesi mekruhtur.

Kendi evlerinde yalnız başına namaz kılacak erkekler için ezan ve kamet müstahabdır. Gerek yolcular için, gerek cemaatle namaz kılacaklar için ezan ve kameti terk etmek mekruhtur.
Kadınlara, cemaatle namaz erkelere vacip olduğu gibi vacip olmadığından ezan ve kamet; tek de kılsalar cemaatle de kılsalar kadınların sünneti değildir. Hem ezan hem kamet erkekler için sünnettir.

Ezan ve kamet vaktin değil, namazın sünneti olduğu için kaza namazı kılarken de ezan ve kamet sünnettir. Ezan ve kamet terk edilerek kılınan namaz geçerli olmakla birlikte, uygun değildir.
Aynı ortamda birden fazla kaza namazı kılınacaksa, her bir namaz için ayrı ezan okunup kamet getirilmesi daha faziletli olmakla birlikte, başta bir kere ezan okunup, her bir kaza namazı için ayrı kamet getirilmesi de yeterlidir
(İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 57-58).

Abdest alırken belli bazı duaları okumak şart mı dır?
Bazı kaynaklarda abdest alırken her organın yıkanması sırasında ayrı ayrı okunacak dualara yer verilir (Nevevî, el-Ezkâr, s. 32- 35). Fakat sahih rivayetlere göre Hz. Peygamber (s.a.s.), abdest alırken özel bir dua yapmamıştır. Dolayısıyla güzel anlamlar içeriyor olsa da abdest sırasında bu duaların okunması şart değildir. Bununla birlikte okumasında da bir sakınca yoktur.
Sahih rivayetlere göre Hz. Peygamber (s.a.s.) abdestin bitiminde,
أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ اللَّهُمَّ اجْعَلْنِى مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِى مِنَ الْمُتَطَهِّرِينَ
(Ben şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki Muhammed O’nun kulu ve elçisidir. Allah’ım! Beni tövbe edenlerden ve temizlenenlerden eyle) duasını okuyan kimse için Cennetin sekiz kapısının açılacağını ve dilediği kapıdan içeri girmesine izin verileceğini müjdelemiştir
(Tirmizî, Tahâret, 41).

Namazdan sonra dua etmek farz mı dır?
Namazdan sonra dua okumak farz değildir, sünnettir. Yapıldığı takdirde sevabı ve fazileti çoktur; yapılmazsa da bir günahı yoktur. Dua etmeden kalkılırsa namaz bozulmuş olmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir