Müstehap

Posted by

Müstehap (mendub veya adab): Hoşlanılan, sevilen, hoşa giden, tercih edilen şey demektir. Müstehap eylemlerin yapılması sevap olup, terkinde ise günah yoktur.

Müstehap örnekleri:
1-) Yeni doğan çocuğa yedinci gün isim koymak, erkek ve kız çocuğu için akika hayvanı kesmek, güzel giyinmek, güzel koku sürünmek müstehabdır.
2-) Duaları abdestli okumak müstehabdır.
3-) Kabirleri ziyaret etmek erkeklere de kadınlara da müstehaptır.
4-) Sabah namazında havanın biraz ağarmasını beklemek yani imsak vakti girdikten sonra beklemek müstehaptır.
5-) Namaz kıldıktan sonra, abdestli iken, yeni namaz için bir daha abdest almak müstehabdır.
6-) Namazların Son sünnetini, farz ve ilk sünneti kıldığı yerden başka yerde kılmak müstehaptır.

Müstehab ile ilgili hadisler:
1-) “Saçı darmadağın fakir olduğu belli olan Necidli bir kimse Hz. Peygamber (s.a.s)’in huzuruna geldi. Uzaktan sesini zorla işitebiliyorduk. Hatta ne söylediği anlaşılmıyordu. Meğer İslam’ın ne olduğunu soruyormuş. Adamın sorusuna karşılık veren Rasûlüllah (s.a.s) “Bir gün bir gece içinde beş vakit namaz” buyurdu. Adamcağız: “Üzerimde bu namazlardan başkası olacak mı?” diye sordu. Hz. Peygamber: “Hayır, ama tatavvuda bulunursan o ayrı”dedi, sonra Rasulullah (s.a.s): “Bir de Ramazan orucu”buyurdu. Adamcağız: “Bundan başka yapacağım bir şey var mı?” diye sordu. O da: “Hayır, ama tatavvuda bulunursan ayrı” cevabını verdi.
Hadisin ravisi Hz. Talha (r.a) der ki: Rasûlüllah (s.a.s), o adama zekatı da anlattı. Adam bunun dışında ödemesi gereken bir şeyin olup olmadığını sordu. Rasulûllah (s.a.s): “Hayır, ama tatavvu’da bulunursan o senin bileceğin şeydir” dedi. Bunun üzerine Necidli adam “Yemin ederim ki bundan ne fazla ne de eksik bir şey yapmam” diyerek ayrılıp gitti. Onun bu sözü üzerine Rasûlüllah (s.a.s): “Eğer doğru söylüyorsa kurtuluşa erdi” buyurdu (Sahih-i Buhârî Muhtasar-ı Tecrid-i Sarih tercümesi ve Şerhi, Hadis No: 43).

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir