Leş

Posted by

Leş: Kendiliğinden ölen veya Besmelesiz kesilen veya kesilmeyip de başka suretle öldürülen veya Ehl-i kitap olmayan kafir ve mürtedlerin kestikleri yenmesi haram hayvanlar.
1-) Kokmuş durumdaki hayvan ölüsü.
2-) Çok kötü kokan (şey).

Leş ile ilgili ayet:
Enam suresi 145. ayet:
Arapça:
قُل لاَّ أَجِدُ فِي مَا أُوْحِيَ إِلَيَّ مُحَرَّمًا عَلَى طَاعِمٍ يَطْعَمُهُ إِلاَّ أَن يَكُونَ مَيْتَةً أَوْ دَمًا مَّسْفُوحًا أَوْ لَحْمَ خِنزِيرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقًا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَإِنَّ رَبَّكَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Okunuşu:
Kul la ecidu fi ma uhiye ileyye muharremen ala taimin yat’amuhu illa en yekune meyteten ev demen mesfuhan ev lahme hinzirin fe innehu ricsun ev fıskan uhille li gayrillahi bih, fe menidturra gayre bagın ve la adin fe inne rabbeke gafurun rahim.
Anlamı:
De ki: “Bana vahyolunanda; leş, akıtılmış kan, pislik olan domuz eti veya bir sapkınlık olarak Allah’tan başkası adına kesilmiş olanlar hariç, yiyecek kimse için haram kılınmış bir şey bulamıyorum. Kim mecbur kalırsa haddi aşmadan, zaruri ihtiyacı kadar bunlardan yiyebilir. Kuşkusuz Rabb’in Çok Bağışlayıcı’dır, Rahmeti Kesintisiz’dir.

Leş ile ilgili kelimeler:
Leşker-i duâ: Dua ordusu. Sıkıntı ve darda kalan Müslümanlara duaları ile yardımda bulunan Allahü tealanın sevgili kulları, salih Müslümanlar, veliler topluluğu.
Leşker-i gazâ: Gazâ ordusu, savaşan askerler. Allahü tealanın rızası için O’nun dinini yaymak, din, namus ve vatanlarını korumak için düşmanla savaşan Müslümanlar.
Leşker: Asker.
Leşker-i aramrem: Çok asker.
Leşkergâh: Ordu yeri.
Leşkerî: Askere ait. Askerle alakalı.
Leşkeriyan: Askerler.
Leşkerkeş: Asker çeken. Askerleri idare eden. Kumandan.
Leşkerşikâf: Düşman askerini kıran.
Leşkerşiken: Düşman askerini kıran.
Leşkerşükûf: Düşman askerini kıran.
Mevacib-i leşker: Asker aylıkları.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir