Kime iyilik yapmalı?

Posted by

Kime iyilik yapmalı?

Dünyayı yaşanılır kılmak için atılan her türlü adım “iyilik ve ihsan” olarak adlandırılabilir. O halde insan önce kendisine iyilik etmekle işe başlayabilir. Zira her boyutta ve her alanda iyiliğe hazır hale gelmek için önce kendine iyi davranmalıdır. İman ederek ruhuna huzur, ibadet ederek bedenine sıhhat katmalıdır.
Tevhide gönülden bağlanmaktan, Peygamberin sünnetine ram olmaktan daha büyük iyilik olabilir mi? Namaz kılmanın, oruçla arınmanın, haccın ve umrenin, sadakanın ve zekatın hem insana hem de topluma kazandırdığı iyilik tartışılır mı?
İnanan ve ibadet eden insan aynı zamanda nefsini kontrol altına almaya, güzel ahlakı kuşanmaya, kötü huylardan kurtulmaya, elinden gelen her türlü yardım ve paylaşımı yapmaya çalışmalıdır. Sabreden, şükreden, affeden, sevgi veren, merhamet gösteren, iyi bir insan olmaya gayret etmelidir. İyilik ve güzel ahlakın buluştuğu yollardan geçerek Allah rızasına ulaşmayı hedeflemelidir. Bu hedefi gaye edindiği zaman iyilik kapılarının kendisine bir bir açıldığına şahit olacaktır.

Not : Alıntıdır (Diyanet Takvimi 03, 05, 2018)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir