Kendini bilmek

Posted by

Marifet-i Nefs = Kendini bilmek
İslam ahlak literatüründe ma’rifet-i nefs insanın kendi ruh dünyasının ahlaki boyutunu, karakter yapısını, yeteneklerini ve zaaflarını tanımasını ifade etmekte, bu çaba ahlaki eğitim ve gelişmenin, yani kişinin ruhunu kötü huylardan arındırıp erdemlerle bezemesinin ilk şartı olarak görülmektedir. İnsanın kendini bilmesinin önemine bazı ayetlerde işaret edilmektedir. “İnsanlara afakta ve nefislerinde ayetlerimizi göstereceğiz ki onun hak olduğu onlara aşikar olsun.” (Fussılet suresi 53. ayet); “inancı tam olanlar için yeryüzünde ayetler vardır. nefislerinizde de öyle, görmüyor musunuz.” (Zariyat suresi 21. ayet). Bu bakımdan insanın kendi mahiyeti üzerinde düşünerek kendi varlığı, hayatının anlamı ve gayesi hakkında sorular sorup cevap araması kendisi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar ve bu bilgi onu Allah’a götürür.
Yunus Emre’nin.
“İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır”
Hacı Bayram Veli’nin
“Bayram özünü bildi
Bileni anda buldu
Bulan ol kendi oldu
Sen seni bil sen seni”
gibi mısraları bunu anlatmaktadır.

Alıntıdır: Diyanet takvimi 11, 02, 2019

Yazıda geçen ayetler
1-) Fussılet suresi 53. ayet
Arapça:
سَنُر۪يهِمْ اٰيَاتِنَا فِي الْاٰفَاقِ وَف۪ٓي اَنْفُسِهِمْ حَتّٰى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ اَنَّهُ الْحَقُّۜ اَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ اَنَّهُ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ شَه۪يدٌ
Okunuşu:
Se nurihim ayatina fil afakı ve fi enfusihim hatta yetebeyyene lehum ennehul hakk, e ve lem yekfi bi rabbike ennehu ala kulli şey’in şehid.
Anlamı:
Varlığımızın delillerini, (kainattaki uçsuz bucaksız) ufuklarda ve kendi nefislerinde onlara göstereceğiz ki, o Kuranın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun. Rabbinin, her şeye şahit olması yetmez mi?

2-) Zariyet suresi 21. ayet
Arapça:
وَفِىٓ أَنفُسِكُمْ ۚ أَفَلَا تُبْصِرُونَ
Okunuşu:
Ve fi enfusikum, e fe la tubsirun.
Anlamı:
Ve kendiniz de ayet siniz. Hala görmüyor musunuz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir