Hz. Yahya Aleyhisselam

Posted by

Hz. Yahyâ Aleyhisselâm: İsrail oğullarına gönderilen peygamberlerden. Zekeriyya aleyhisselamın oğludur. Annesinin ismi Elisa olup, İmran’ın kızıydı. Hristiyanlar Elizabeth diyorlar. Davud aleyhisselamın neslinden olup, hazret-i Meryem’in teyzesinin oğluydu.
Allahü teâlâ, onu babası Zekeriyyâ aleyhisselâmın duası üzerine ihsan etti. İsminin “Yahyâ” olması, Allahü teâlâ tarafından bildirildi. Küçük yaşından itibaren Tevratı öğrendi. Ona hikmet ve şefkat verildi. Rüşt çağına ulaştığı zaman, peygamberlik emri bildirildi. İsrail oğullarını Tevratın hükümlerine uymaya davet etti. İlk önce Musa aleyhisselâmın şeriatına göre amel ediyordu. İsa aleyhisselâma İncil indirildikten sonra, Tevratın hükmünün kaldırılması üzerine, İsa aleyhisselâmın bildirdiği emir ve yasaklarla amel etti. Kavmini de İncil’in hükümlerine uymaya davet etti. Zalim Yahudi hükümdarı büyük Herod’un torunu Birinci Herod tarafından şehit edildi. Mübarek bedeninin parçaları başka başka şehirlerdedir. Başı Şam’daki Ümeyye Camisindedir.

Hz Yahya Aleyhisselam ile ilgili ayetler:
Enam suresi 78. ayet:
Arapça:
فَلَمَّا رَأَى الشَّمْسَ بَازِغَةً قَالَ هَذَا رَبِّي هَذَآ أَكْبَرُ فَلَمَّا أَفَلَتْ قَالَ يَا قَوْمِ إِنِّي بَرِيءٌ مِّمَّا تُشْرِكُونَ
Okunuşu:
Felemma raeş şemse baziğaten kale haza rabbı haza ekber felemma efelet kale ya kavmi innı berıüm mimma tüşrikun
Anlamı:
Güneşi doğarken görünce de, Rabbim budur, zira bu daha büyük, dedi. O da batınca, dedi ki: Ey kavmim! Ben sizin (Allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.

Meryem suresi 7. ayet:
Arapça:
يَا زَكَرِيَّا إِنَّا نُبَشِّرُكَ بِغُلَامٍ اسْمُهُ يَحْيَى لَمْ نَجْعَل لَّهُ مِن قَبْلُ سَمِيًّا
Okunuşu:
Ya zekeriyya inna nübeşşiruke bi ğulaminismühu yahya lem nec’al lehu min kablü semiyya
Anlamı:
(Allah şöyle dedi:) “Ey Zekeriyya! Haberin olsun ki biz sana Yahya adlı bir oğul müjdeliyoruz. Daha önce onun adını kimseye vermedik.”
Meryem suresi 12. ayet:
Arapça:
يَا يَحْيَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ وَآتَيْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِيًّا
Okunuşu:
Ya yahya huzil kitabe bi kuvveh ve ateynahül hukme abiyya
Anlamı:
“Ey Yahya! Kitabı kuvvetlice tut.” O henüz çocukken ona hikmet verdik.

Enbiya suresi 90. ayet:
Arapça:
فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ يَحْيَى وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَباً وَرَهَباً وَكَانُوا لَنَا خَاشِعِينَ
Okunuşu:
Festecebna lehu ve vehebna lehu yahya ve aslahna lehu zevceh innehüm kanu yüsariune fil hayrati ve yed’unena rağabev ve raheba ve kanu lena haşiıyn
Anlamı:
Biz de onun duasını kabul ettik ve kendisine Yahya’yı bağışladık. Eşini de kendisi için, (doğurmaya) elverişli kıldık. Onlar gerçekten hayır işlerinde yarışırlar, (rahmetimizi) umarak ve (azabımızdan) korkarak bize dua ederlerdi. Onlar bize derin saygı duyan kimselerdi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir