Hums

Posted by

Hums (Humus): Beşte bir.
1-) İslam hukuku literatüründe; ganimetlerden ve bu hükümde olan mallardan kamu adına, belirli alanlarda sarf edilmek üzere alınan beşte birlik (yüzde yirmilik) pay.

Hums (humus) ile ilgili ayet:
1-) Enfâl sûresi 41. ayet:
Arapça:
وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شَيْءٍ فَأَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ إِن كُنتُمْ آمَنتُمْ بِاللّهِ وَمَا أَنزَلْنَا عَلَى عَبْدِنَا يَوْمَ الْفُرْقَانِ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
Okunuşu:
Va’lemu ennema ğanimtüm min şey’in fe enne lillahi humüsehu ve lir rasuli ve lizil kurba vel yetama vel mesakıni vebnis sebıli in küntüm amentüm billahi ve ma enzelna ala abdina yevmel fürkani yevmel tekal cem’an vallahü ala külli şey’in kadır
Anlamı:
Eğer Allah’a ve hak ile batılın ayrıldığı gün, iki ordunun birbiri ile karşılaştığı gün (Bedir savaşında) kulumuza indirdiğimize inanmışsanız, bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri Allah’a, Resulüne, onun akrabalarına yetimlere, yoksullara ve yolcuya aittir. Allah her şeye hakkıyla kadirdir.

Hums (humus) ile ilgili hadis:
1-) Rikazda (bulunan definelerde) humus vardır. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)

Hums (humus) ile ilgili kelimeler:
Humus:
1-) Nohut.
2-) Ezilmiş nohuta tahin ve limon suyu karıştırdıktan sonra üzerine zeytin yağı, kırmızı biber, maydanoz konularak yapılan bir Arap yemeği.
3-) Bitkilerin çürümesinden meydana gelen koyu renkli toprak, kara toprak.
Hums-i öşr: Onda birin beşte biri. Yani, bir şeyin ellide biri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir