Hulle

Posted by

Hulle: Fıkıh; Üç defa kocasının boşadığı bir kadının dördüncü defa eski kocasına nikah düşebilmesi için başka birine nikahlanması.
2-) Belden aşağı ve belden yukarı olan iki parçadan ibaret olan elbise.
3-) Cennet elbisesi.

Hulle ile ilgili ayet:
1-) Bakara suresi 230. ayet:
Arapça:
فَإِن طَلَّقَهَا فَلَا تَحِلُّ لَهُۥ مِنۢ بَعْدُ حَتَّىٰ تَنكِحَ زَوْجًا غَيْرَهُۥ ۗ فَإِن طَلَّقَهَا فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِمَآ أَن يَتَرَاجَعَآ إِن ظَنَّآ أَن يُقِيمَا حُدُودَ ٱللَّهِ ۗ وَتِلْكَ حُدُودُ ٱللَّهِ يُبَيِّنُهَا لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ
Okunuşu:
Fe in tallekaha fe la tehîllu lehu mim ba’du hatta tenkîha zevcen ğayrah fe in tallekaha fe la cunaha aleyhima ey yeteracea in zanna ey yukîyma hududellah ve tilke hududullahi yubeyyinuha li kavmiy ya’lemun
Anlamı:
Eğer erkek kadını (üçüncü defa) boşarsa, ondan sonra kadın bir başka erkekle evlenmedikçe onu alması kendisine helal olmaz. Eğer bu kişi de onu boşarsa, (her iki taraf da) Allah’ın sınırlarını muhafaza edeceklerine inandıkları takdirde, yeniden evlenmelerinde beis yoktur. Bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Allah bunları bilmek, öğrenmek isteyenler için açıklar.

Hulle ile ilgili kelimeler:
Hülleci: Hülle yapmakta kendinden faydalanılan üçüncü şahıs, boşanmış kadının geçici olarak kendisiyle evlendirildiği kimse.
hulle-i Âdem’in: (Hz. Âdem’in elbisesi), incir yaprağı.
Hülle partisi: Yasal engelleri aşabilmek ve istenilen partiye geçebilmek için geçici olarak kurulan parti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir