Hubb

Posted by

Hubb:
1-) Sevgi, muhabbet, bağlılık, dostluk. Bir şeyi birisine sevdirmek.
2-) Hulus, lüzum ve sübut.
3-) Muhafaza ve imsak.

Hubb ile ilgili ayetler:
1-) Bakara suresi 165. ayet:
Arapça:
وَمِنَ ٱلنَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ ٱللَّهِ أَندَادًا يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ ٱللَّهِ ۖ وَٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓا۟ أَشَدُّ حُبًّا لِّلَّهِ ۗ وَلَوْ يَرَى ٱلَّذِينَ ظَلَمُوٓا۟ إِذْ يَرَوْنَ ٱلْعَذَابَ أَنَّ ٱلْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِيعًا وَأَنَّ ٱللَّهَ شَدِيدُ ٱلْعَذَابِ
Okunuşu:
Ve minen nasi mey yettehîzu min dunillahi endadey yuhîbbunehum ke hubbillah vellezîne amenu eşeddu hubbel lillah velev yerallezîne zalemu iz yeravnel azabe ennel kuvvete lillahi cemîav ve ennellahe şedîdul azab
Anlamı:
İnsanlardan bazıları Allah’tan başkasını Allah’a denk tanrılar edinir de onları Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah’a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.
2-) Bakara suresi 216. ayet:
Arapça:
كُتِبَ عَلَيْكُمُ ٱلْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَّكُمْ ۖ وَعَسَىٰٓ أَن تَكْرَهُوا۟ شَيْـًٔا وَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ ۖ وَعَسَىٰٓ أَن تُحِبُّوا۟ شَيْـًٔا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ ۗ وَٱللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ
Okunuşu:
Kutibe aleykumul kîtalu ve huve kurhul lekum ve asa en tuhîbbu şey’ev ve huve şerrul lekum vallahu ya’lemu ve entum la ta’lemun
Anlamı:
Hoşunuza gitmediği halde savaş size farz kılındı. Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

3-) İnsan suresi 8. ayet:
Arapça:
وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِينًا وَيَتِيمًا وَأَسِيرًا
Okunuşu:
Ve yut’ımunetta’ame ‘ala hubbihi miskiynen ve yetiymen ve esiyren.
Anlamı:
Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler.

Hubb ile ilgili hadisler:
1-) Hubb-ı dünya arttıkça, ahirete olan zarar da artar. Ahiret sevgisi arttıkça, dünyanın ona zararı azalır. (Hadîs-i şerîf-Mektûbât-ı Rabbânî)
2-) Hubb-ı dünya, günahların başıdır. (Hadîs-i şerîf-Mektûbât-ı Rabbânî)
3-) Allahü tealaya Cebrâil aleyhisselâm gibi ibadet etseniz; hubb-ı fillâh ve buğd-ı fillâh yapmadıkça, hiçbirisi kabûl olmaz! (Hadîs-i şerîf-Mektûbât-ı Ma’sûmiyye)
4-) Amellerin, ibadetlerin en kıymetlisi, hubb-ı fillâh ve buğd-ı fillâhtır. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
5-) Allah-ü teala, Musa aleyhisselama; “Yalnız benim için ne yaptın” buyurdu. “Ya Rabbi! Senin için namaz kıldım, oruç tuttum, zekat verdim ve zikr yaptım (Seni andım)” cevabını verince; “Kıldığın namazlar seni Cennet’e kavuşturacak yoldur, kulluk vazifendir. Oruçların seni Cehennem’den korur. Verdiğin zekatlar, kıyamet günü sana gölgelik olur. Zikirlerin de o günün karanlığında sana ışık olur. Benim için ne yaptın?” buyurdu. “Ya Rabbi! Senin için olan şeyi bana bildir” deyince, Allah-ü teala; “Ya Musa! Sevdiklerimi sevdin mi ve düşmanlarıma düşmanlık ettin mi?” buyurdu. Musa aleyhisselam, Allah-ü teala için olan en kıymetli şeyin Hubb-ı fillâh buğd-ı fillah olduğunu anladı. (Hadîs-i şerîf-Mektûbât-ı Ma’sûmiyye)
6-) Hubb-ı riyasetin insana yapacağı zarar, iki aç kurdun, bir koyun sürüsüne girdiği zaman, yaptıkları zarardan daha çoktur. (Hadîs-i şerîf-Berîka)

Hubb ile ilgili kelimeler:
Hubb-ı Dünyâ: Dünya sevgisi.
Hubb-ı Fillâh ve Buğd-ı Fillâh: Allah-ü teala için sevmek ve Allah-ü teala için düşmanlık etmek.
Hubb-ı Riyâset: Makam ve mevki sevgisi.
Hubb-ı Sivâ: Allah-ü tealadan başka şeylerin sevgisi.
Hubb-i câh: Yer, mevki, rütbe sevgisi.
Hubb-ül-gayr:felsefe; Özgencillk.
Hubb-ül-vatan: Vatan sevgisi.
Hubb-ül-vatan min-el-îmân: Vatan sevgisi imandan gelir.
El hubb: Muhabbet, aşk.
Elhubbu-lillah: Allah için sevmek. Muhabbet, dostluk, sevgi sırf Allah içindir. Hoş geçim, insanlara olan muhabbet Cenab-ı Hakk’ın rızası içindir.
Ubb-uehl-i beyt: Ehl-i Beyt’e olan sevgi ve bağlılık. Hz. Peygamber’in (a.s.m.) neslinden gelenleri, onun izinden gidenleri ve onun yolunda sadık olup sebat edenleri sevmek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir