Hilm

Posted by

Hilm:
1-) Akıllı ve ağırbaşlı olmak.
2-) Akıllı ve kültürlü olmakla elde edilen, hoşgörülü ve uygarca davranmayı sağlayan ahlaki erdem.
3-) Doğuştan olan huy yumuşaklığı.
4-) Şiddete tahammül. Gücü yettiği halde affetmek.
5-) Nefsini heyecandan korumak.
6-) Vakar. Sükun.

Hilm ile ilgili ayetler:
1-) Al-i İmran suresi 159. ayet:
Arapça:
فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ
Okunuşu:
Fe bi ma rahmetim minellahi linte lehüm ve lev künte fezzan ğalızal kalbi lenfeddu min havlike fa’fü anhüm vestağfir lehüm ve şavirhüm fil emr fe iza azemte fe tevekkel alellah innellahe yühıbbül mütevekkilın
Anlamı:
Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah’tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.

2-) Tevbe suresi 128. ayet:
Arapça:
لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ
Okunuşu:
Le kad caeküm rasulüm min enfüsiküm azızün aleyhi ma anittüm harısun aleyküm bil mü’minıne raufür rahıym
Anlamı:
Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.

3-) Hud suresi 75. ayet:
Arapça:
اِنَّ اِﺑْﺮٰﻫٖﻴﻢَ ﻟَﺤَﻠٖﻴﻢٌ اَوَّاهٌ ﻣُﻨٖﻴﺐٌ
Okunuşu:
İnne ibrahıme le halımün evvahüm münıb
Anlamı:
Çünkü İbrahim çok içli ve Allah’a yönelen bir kimseydi.

4-) Meryem suresi 13. ayet:
Arapça:
وَحَنَانًا مِّن لَّدُنَّا وَزَكَاةً وَكَانَ تَقِيًّا
Okunuşu:
Ve hananem mil ledünna ve zekah ve kane tekıyya
Anlamı:
Tarafımızdan yumuşak kalplilik ve zekat verdik. Ve o, takva sahibi oldu.

Hilm ile ilgili hadisler:
1-) Ya Rabbi! Bana ilim ver. Hilm ile zinetlendir. Takva (haramdan kaçmayı) ihsan eyle! Afiyet ile beni güzelleştir. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
2-) Allah-ü teala, haya, hilm ve iffet sahiplerini sever. Fuhuş (çirkin) söyleyenleri ve sarkıntılık yaparak dilenenleri sevmez. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
3-) İlim, öğrenmekle; hilm de gayretle hasıl olur. Allah-ü teala hayırlı iş için çalışanı, maksadına kavuşturur. Kötülükten sakınanı, ondan korur. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
4-) Hilmi sebebiyle kul, gündüzleri oruç tutan, geceleri namaz kılanların derecesine kavuşur. (Hadîs-i şerîf-Mektûbât-ı Ma’sûmiyye)
5-) Abdullah İbn Mugaffel’den (rivayet edildiğine göre): Rasulullah (s.a.v.) (şöyle) buyurmuştur: “Muhakkak ki Allah (kullarına karşı son derece) yumuşak muamele eder ve yumuşaklığı sever, şiddet karşılığında vermediğini yumuşaklık karşılığında verir.” (Sünen-i Ebu Davud Hadis Kitabı)
6-) Cerir (İbn Abdullah el Becelî -radiyallahuanhuma- dan rivayet edildiğine göre) Rasûlullah (s.a.) (şöyle) buyurmuştur: “Yumuşak huyluluktan mahrum olan her hayırdan mahrum kalır.” (Sünen-i Ebu Davud Hadis Kitabı)

Hilm ile ilgili kelimeler:
Hilm-i himarî: İfrat derecede yavaşlık, yumuşak huyluluk.
Hilman: Çok, kesir.
Hilmî: Hilm’e ait ve hilm’e bağlı.
Hilmiyyet: Yumuşaklık, yavaşlık, yumuşak huyluluk.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir