Her şey Allah’ı tesbih eder

Posted by

Her şey Allah’ı tesbih eder
Tesbih, Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih etme, ululama, Allah’a seri bir şekilde ibadet ve “sübhânellah” deme. Namazdan sonra 33 defa sübhanellah, 33 defa elhamdülillah ve 33 defa Allahuekber dualarını okumaya da tesbih denir. Bunların ilki subhanellah olduğu için, hepsine birden bu isim verilmiştir.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de, tesbihi zikirle beraber anmıştır : “Ey inananlar! Allah’ı çok zikredin (anın) ve O’nu sabah akşam tesbih edin” (el-Ahzab, 41, 42).
Bu ayette Yüce Allah, iman sahibi olan insanlardan hem Allah’ı zikretmelerini ve hem de tesbihte bulunmalarını talep etmiştir. Zikir ve tesbih, beraber işlenmiştir. Zaten tesbih, zikrin bir çeşididir. Zikir kelimesi, çeşitli tasavvufi kavramları kapsamaktadır. Bunlardan biri de tesbihtir.

Yine Kur’an’da, yerde ve gökte bulunan her şeyin Allah’ı tesbih ettiği haber verilmiştir: “Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah’ı tesbih etmiştir. O, Aziz’dir, Hakim’dir” (el-Hadîd 1).

“Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O’nu tesbih ederler. O’nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halim’dir, çok bağışlayandır” (el-İsrâ, 44).

Resbih ile ilgili bazı ayetlerin meali şöyledir.

Sen Rabb’ini hamd ile tesbih et (O’nu övecek sözlerle an, subhânellâhi velhamdulillâhi de) ve secde edenlerden ol” (el-Hicr, 98).

Melekleri görürsün ki, arşın etrafını çevirmiş olarak Rabb’lerini övgü ile tesbih ederler, anarlar. (O gün) aralarında hak ile hükmedilmiş ve Hamd alemlerin Rabb’ine mahsustur denmiştir” (ez-Zümer, 75).

“(Ey Muhammed, sen) sabret. Allah’ın vadi mutlaka gerçektir. Günahına da istiğfar et ve akşam sabah Rabb’ini överek tesbih et. (O’nun şanının yüceliğini an)” (el-Mü’min, 55)

“Rabb ‘inin yüce adını tesbih et (O‘nun eksikliklerden uzak olduğunu an)” (el-A’lâ 1).

Hz. Muhammed (s.a.s) de, her hususta olduğu gibi tesbih konusunda da ümmetine tavsiyelerde bulunmuş, onlara örnek olmuştur. Tesbih hakkında söylediği bazı hadisler şöyledir:
“Dile hafif, mizanda ağır ve Rahman’a sevimli iki cümle (vardır): Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ve hamd ile tesbih ederim. Büyük olan Allah’ı tesbih ederim, O’nun şanı ne yücedir!”
“Allah’a göre sözlerin en sevimlisini sana haber vereyim mi? Allah’a göre sözlerin en sevimlisi, şüphesiz ki: Sübhânellâhi ve bihamdihi cümlesidir”
Ebu Hureyre (r.a)’ın anlattığına göre, Hz. Muhammed (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
“Kim her namazın peşinden otuz üç defa Allah’ı tesbih eder, otuz üç defa Allah’a hamd eder ve otuz üç defa da Allah’ı tekbir eder, yüzü tamamlamak için de: Lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerike leh, lehülmülkü ve lehülhamd ve huve ala külli şeyin kadir, derse, hata ve günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile bağışlanır” (Müslim, Mesacid, 144, 145, 146).

Not : Alıntıdır (11 Haziran 2018 )
Yazıda geçen ayetler :
1-) Ahzab 41 ve 42. ayetler
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا ﴿٤١
وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا ﴿٤٢
Okunuşu :
41- Yâ eyyuhâllezîne âmenûzkurûllâhe zikran kesîrâ (kesîran).
42- Ve sebbihûhu bukraten ve asîlâ (asîlen).
Anlamı :
41- Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin.
42- O’nu sabah akşam tespih edin.

2-) Hadid suresi 1. ayet
سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿١
Okunuşu :
1- Sebbeha lillâhi mâ fîs semâvâti vel ard(ardı), ve huvel azîzul hakîm (hakîmu).
Anlamı :
1- Göklerdeki ve yerdeki her şey Allah’ı tespih etmektedir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

3-) İsra suresi 44. ayet
تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالأَرْضُ وَمَن فِيهِنَّ وَإِن مِّن شَيْءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدَهِ وَلَكِن لاَّ تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا
Okunuşu :
Tusebbihu lehus semâvâtus seb’u vel ardu ve men fîhinne, ve in min şey’in illâ yusebbihu bi hamdihî ve lâkin lâ tefkahûne tesbîhahum, innehu kâne halîmen gafûrâ (gafûran).
Anlamı :
Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar Allah’ı tespih ederler. Her şey O’nu hamd ile tespih eder. Ancak, siz onların tespihlerini anlamazsınız. O, halİm’dir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir), çok bağışlayandır.

4-) Hicr suresi 98. ayet
فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَكُن مِّنَ السَّاجِدِينَ ﴿٩٨
Okunuşu :
Fe sebbih bi hamdi rabbike ve kun mines sâcidîn (sâcidîne).
Anlamı :
O halde, Rabbini hamd ile tesbih et (yücelt) ve secde edenlerden ol.

5-) Zümer suresi 75. ayet
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿٧٥
Okunuşu :
Ve terâl melâikete hâffîne min havlil arşı yusebbihûne bi hamdi rabbihim, ve kudıye beynehum bil hakkı ve kıylel hamdu lillâhi rabbil âlemîn (âlemîne).
Anlamı :
Melekleri de, Rablerini hamd ile tesbih edip yücelterek Arş’ın etrafını kuşatmış hâlde görürsün. Artık kulların arasında adaletle hüküm verilmiş ve “Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur” denilmiştir.

6-) Mümin suresi 55. ayet
فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنبِكَ وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ بِالْعَشِيِّ وَالْإِبْكَارِ ﴿٥٥
Okunuşu :
Fasbir inne va’dallâhi hakkun vestagfir li zenbike ve sebbih bi hamdi rabbike bil aşiyyi vel ibkâr (ibkâri).
Anlamı :
Ey Muhammed! Sabret. Allah’ın va’di şüphesiz gerçektir. Günahının bağışlanmasını iste. Akşam sabah Rabbini hamd ederek tespih et!

7-) Ala suresi 1. ayet
سَبِّحِ اسْمَ رَبِّكَ الْأَعْلَى ﴿١
Okunuşu :
Sebbihisme rabbikel a’lâ.
Anlamı :
Yüce Rabbinin adını tespih et.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir