Her can ölümü tadacaktır

Posted by

Her can ölümü tadacaktır.

İnsanın doğumdan sonraki tek gerçeğidir ölüm. Varlık sahnesinde bulunan her şey günün birinde ölümü tadacaktır. Kuran’da, “Nerede olursanız olun, sağlam ve güçlendirilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır.” (Nisa suresi 78. ayet) buyrularak ölümün kaçınılması mümkün olmayan bir gerçek olduğu vurgulanmaktadır.

Evinin duvarını tamir etmekte olan bir sahabiye, “Ölüm, bundan (duvarın yıkılması) daha hızlıdır.” (Ebû Dâvûd, edeb, 156, 157) buyuran Efendimiz de ölümün her insanı ansızın yakalayabileceğini ve ona hazırlıklı olunması gerektiğini hatırlatmıştır. Yine Peygamberimiz, “Lezzetleri yok edeni (yani ölümü) çok hatırlayın.” buyurmuştur. (Nesâî, Cenâiz, 3)

Ölümü hatırlamak aynı zamanda insanın yaratılış amacını düşünmesi ve ahiretteki hesabı hesabı hatırlaması demektir. Ölüm ürkütücü olsa da bu gerçeği kabullenmek ve her an gözümüzün önünde cereyan eden, neşemizi kaçıran bu hale hazır olmak önemlidir. Mesele içimizdeki ölümü öldürmektir.

Necip Fazıl’ın dediği gibi:
“Ölüm güzel şey
budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı
ölür müydü Peygamber?”

Yazıda geçen ayet:
Nisa suresi 78. ayet

أَيْنَمَا تَكُونُواْ يُدْرِككُّمُ الْمَوْتُ وَلَوْ كُنتُمْ فِي بُرُوجٍ مُّشَيَّدَةٍ وَإِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلًّ مِّنْ عِندِ اللّهِ فَمَا لِهَؤُلاء الْقَوْمِ لاَ يَكَادُونَ يَفْقَهُونَ حَدِيثًا
Okunuşu :
Eyne mâ tekûnû yudrikkumul mevtu ve lev kuntum fî burûcin muşeyyedeh (muşeyyedetin). Ve in tusıbhum hasenetun yekûlû hâzihî min indillâh (indillâhi), ve in tusıbhum seyyietun yekûlû hâzihî min indike. Kul kullun min indillâh (indillâhi). Fe mâli hâulâil kavmi lâ yekâdûne yefkahûne hadîsâ (hadîsen).
Anlamı :
Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır. Onlara bir iyilik gelirse, “Bu, Allah’tandır” derler. Onlara bir kötülük gelirse, “Bu, senin yüzündendir” derler. (Ey Muhammed!) De ki: “Hepsi Allah’tandır.” Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir