Hastanelere alınan sağlık cihazları zekat yerine geçer mi?

Posted by

Hastaneler alınan sağlık cihazları zekat yerine geçer mi?

Zekatın verilebileceği yerler Kuran-ı Kerim’de ismen sayılarak belirtilmiştir. Bunlar; fakirler, yoksullar (miskinler, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad
edenler (fi sebîlillah), yolda kalmış olanlar, zekat toplamakla görevlendirilen memur ve müellefe-i kulûb (kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimseler) dir (Tevbe suresi 60 ayet). Bu ayette belirtilenler kurum değil, bireylerdir. Buna göre zekat bizzat bireye veya onun vekiline verilmelidir. Bu genel ilkeye göre adı ne olursa olsun kurumlara zekat verilmez. Alimlerin çoğunluğunun görüşü bu istikamettedir (Kâsânî, Bedâî, II, 43-46 vd.). Ancak halka hizmet veren bu gibi kurumlara gönüllü yardımlar yapılabilir.

Not: Alıntıdır (Diyanet takvimi 22.10.2020)

Yazıda geçen ayet:
Tevbe suresi 60. ayet:
Arapça:
إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاء وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ
Okunuşu:
İnnemas sadakatu lil fukarai vel mesakini vel amiline aleyha vel muellefeti kulubuhum ve fir rikabi vel garimine ve fi sebilillahi vebnissebil, faridaten minallah, vallahu alimun hakim.
Anlamı:
Sadakalar, Allah’tan bir farz olarak; ancak yoksullara, düşkünlere, bununla ilgili görevlilere, kalpleri kazanılacak kimselere, kölelere, borçlulara, Allah yoluna ve yolda kalmışlara aittir. Allah, her şeyi bilendir, en iyi hüküm verendir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir