Gayrimeşru ilişkiden sonra evlenenlerin evvelki günahı affolunur mu?

Posted by

Gayrimeşru cinsel ilişkiye girmiş olan kimseler daha sonra nikah kıyarak evlenseler, daha önceki günahları affolunur mu?

Dinimizde zina çok büyük bir günahtır. Kur’an-ı Kerim’de: “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, bir hayasızlık ve çok kötü bir yoldur.” (İsra suresi 32. ayet) buyrulmuştur. İslam yalnız zinayı değil; zinaya sevk ve davet eden yolları da yasaklamıştır.
Kişi vaktiyle zina ettiği ya da şehvetle dokunduğu bir kadınla -nikaha engel başka bir mani bulunmadıkça- evlenebilir. Bununla birlikte, zina edilen kişi ile evlenmek, işlenen zina suçundan doğan günahı ortadan kaldırmaz. Ayrıca pişmanlık duymak ve tövbe etmek gerekir.Allah Teala Mümin kimsenin bütün günahlarının affedilebileceğini bildirmektedir.
Bu itibarla, her ne şekilde olursa olsun zina yapan kimsenin pişman olup, Allah Teala’ya tövbe istiğfar edip O’ndan af dilemesi gerekir.Ayrıca namaz kılmak, oruç tutmak ve sadaka vermek gibi ilave ibadetlerde ve iyi davranışlarda bulunması, günahının bağışlanmasına vesile olur. Nitekim Yüce Kur’an-ı Kerim’de: “İyilikler, kötülükleri (günahları) giderir.” (Hüd suresi 114. ayet)

Not Alıntıdır (Diyanet takvimi 16, 12, 2016)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir