Fecr

Posted by

Fecr: Şafak sökmesi, gün ağarması, sabahın alaca karanlığı.

Fecr ile ilgili ayetler:
1-) Bakara Suresi, 187. ayet:
Arapça:
أُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ ٱلصِّيَامِ ٱلرَّفَثُ إِلَىٰ نِسَآئِكُمْ ۚ هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ ۗ عَلِمَ ٱللَّهُ أَنَّكُمْ كُنتُمْ تَخْتَانُونَ أَنفُسَكُمْ فَتَابَ عَلَيْكُمْ وَعَفَا عَنكُمْ ۖ فَٱلْـَٰٔنَ بَٰشِرُوهُنَّ وَٱبْتَغُوا۟ مَا كَتَبَ ٱللَّهُ لَكُمْ ۚ وَكُلُوا۟ وَٱشْرَبُوا۟ حَتَّىٰ يَتَبَيَّنَ لَكُمُ ٱلْخَيْطُ ٱلْأَبْيَضُ مِنَ ٱلْخَيْطِ ٱلْأَسْوَدِ مِنَ ٱلْفَجْرِ ۖ ثُمَّ أَتِمُّوا۟ ٱلصِّيَامَ إِلَى ٱلَّيْلِ ۚ وَلَا تُبَٰشِرُوهُنَّ وَأَنتُمْ عَٰكِفُونَ فِى ٱلْمَسَٰجِدِ ۗ تِلْكَ حُدُودُ ٱللَّهِ فَلَا تَقْرَبُوهَا ۗ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ ٱللَّهُ ءَايَٰتِهِۦ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُونَ
Okunuşu:
uhîlle lekum leyletes sîyamir rafesu ila nisaikum hunne libasul lekum ve entum libasul lehunn alimellahu ennekum kuntum tahtaune enfusekum fe tabe aleykum ve afa ankum fel anebaşiruhunne vevteğu ma ketebellahu lekum ve kulu veşrabu hatta yetebeyyene lekumul huytul ebyadu minel haytîl esvedi minel fecri summe etimmus sîyame ilel leyl ve la tubaşiruhunne ve entum akifune fil mesacid tilke hududullahi fe la takrabuha kezalike yubeyyinullahu ayatihî lin nasi leallehum yettekun
Anlamı:
Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah sizin kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tövbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık (ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlarla birleşmeyin. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır. Sakın bu sınırlara yaklaşmayın. İşte böylece Allah âyetlerini insanlara açıklar. Umulur ki korunurlar.

2-) İsra Suresi, 78. ayet:
Arapça:
أَقِمِ الصَّلاَةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا
Okunuşu:
Ekımes salate li düluküş şemsi ila ğasekıl leyli ve kur’anel fecr inne kur’anel fecri kane meşhuda
Anlamı:
Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı’ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir.

3-) Fecr Suresi, 1. ayet:
Arapça:
وَالْفَجْرِ
Okunuşu:
Vel fecri.
Anlamı:
And olsun fecre.

4-) Kadir Suresi, 5. ayet:
Arapça:
سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْ
Okunuşu:
Selamün hiye hatta matle’ılfecr
Anlamı:
O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Fecr ile ilgili hadisler:
1-) Adiy bin Hatim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Allah’ın “…Sizin için beyaz iplik siyah iplikten seçilinceye kadar yiyiniz ve içiniz…” ayeti inince, bir siyah bir de beyaz iplik edindim ve yastığımın altına koydum. Geceleyin onlara bakmaya başladım. Bana bunların hangisi siyah, hangisi beyaz belli olup gözükmüyordu. Sabah olunca Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gittim ve bunu kendisine anlattım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Bu beyaz iplik ile siyah iplik, gecenin karanlığı ile gündüzün aydınlığıdır’ buyurdu.” (Buhari 1786, Müslim 1090, Tirmizi 2970, İbni Huzeyme 1925, İbni Hibban 3462, Beyhaki 4/215, Tabarani Mucemu’l-Kebir 17/178)
2-) Abdullah bin Mesud (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Bilâl’ın ezanı herhangi birinizin sahur yemeğine mani olmasın. Çünkü o vakit gece iken ezanı okur. Onun bu okuyuşu, ibadetle ayakta olanınızı döndürmek; uykuda olanınızı uyandırmak içindir. Sabahın zahir oluşu böyle değildir, ta ki böyle oluncaya kadar fecir olmaz’ buyurdu.”
Ravi Züheyr: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Fecrin zahir oluşu böyle değildir’ derken parmaklarını yukarı kaldırıp sonra diklemesine aşağı indirdi. ‘Ta ki böyle oluncaya kadar fecir olmaz’ derken de şahadet ve orta parmaklarını üst üste koyup sağa ve sola uzattı, dedi.”
(Buhari 669, Müslim 1093/39, Ebu Davud 2347, Nesei 640, İbni Mace 1696, İbni Huzeyfe 4021/928, İbnu’l-Carud 382, Beyhaki 4/218, Tabarani 10558, Ahmed 1/392, Albânî İrva 915)

Fecr ile ilgili kelimeler:
Fecr-i âtî: edebiyat; “gelecek zamanın fecri”
Fecr-i Kâzib (Aldatıcı fecr): Sabaha karşı doğuda, amudi şekilde görünen aydınlık.
Fecr-i mübtesim: Gülümsiyen fecir.
Fecr-i Sâdık (Gerçek fecr): Şafak sökme. Sabah namazının ve orucun başlama vakti.
Fecr-i şimalî: Uzun gece yarılarında kutup bölgelerinde, türlü renkte görünen ışıklar.
Fecr suresi: Kur’an-ı Kerim’in 89. suresi.
Aamud-ül fecr: Sabah yeri ağarıp uzama.
Salât-ı fecr: Sabah namazı.
Salât-ül fecr: Sabah namazı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir