Evham

Posted by

Evhâm: Temelsiz kaygılar, kuruntular, kuşkular.

Evham (vesvese) ile ilgili ayetler:
1-) Nisa suresi 119. ayet:
Arapça:
وَلَأُضِلَّنَّهُمْ وَلَأُمَنِّيَنَّهُمْ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُبَتِّكُنَّ آذَانَ الْأَنْعَامِ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ وَمَنْ يَتَّخِذْ الشَّيْطَانَ وَلِيًّا مِنْ دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُبِينًا
Okunuşu:
Ve le üdıllennehüm ve le ümenniyennehüm ve le amürrannehüm fe le yübettikünne azanel en’ami ve le amürannehüm fe le yüğayyirunne halkallah ve mey yettehıziş şeytane veliyyem min dunillahi fe kad hasira husranem mübına
Anlamı:
“Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.” Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür.
2-) Nisa suresi 120. ayet:
Arapça:
يَعِدُهُمْ وَيُمَنِّيهِمْ وَمَا يَعِدُهُمْ الشَّيْطَانُ إِلَّا غُرُورًا
Okunuşu:
Yeıdühüm ve yümennıhim ve ma yeıdühümüş şeytanü illa ğurura
Anlamı:
Şeytan onlara (birçok) va’dde bulunur ve onları kuruntulara sürükler. Oysa şeytan, ancak aldatmak için onlara vaadde bulunuyor.

3-) Araf suresi 20. ayet:
Arapça:
فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِىَ لَهُمَا مَا وُرِىَ عَنْهُمَا مِنْ سَوْاٰتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهٰیكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هٰذِهِ الشَّجَرَةِ اِلَّا اَنْ تَكُونَا مَلَكَيْنِ اَوْ تَكُونَا مِنَ الْخَالِدٖينَ
Okunuşu:
Fe vesvese lehümeş şeytanü li yübdiye lehüma mavuriye anhüma min sev’atihima ve kale ma nehaküma rabbüküma an hazihiş şecerati illa en tekuna melekeyni ev tekuna minel halidın
Anlamı:
Derken şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan avret yerlerini onlara açmak için kendilerine vesvese verdi ve dedi ki: “Rabbiniz size bu ağacı ancak, melek olmayasınız, ya da (cennette) ebedi kalacaklardan olmayasınız diye yasakladı.”
4-) Araf suresi 201. ayet:
Arapça:
اِنَّ الَّذٖينَ اتَّقَوْا اِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّيْطَانِ تَذَكَّرُوا فَاِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ
Okunuşu:
İnnellezınettekav iza messehüm taifüm mineş şeytani tezekkeru fe izahüm mübsırun
Anlamı:
Şüphe yok ki Allah’a karşı gelmekten sakınanlar, kendilerine şeytandan bir vesvese dokunduğu zaman iyice düşünürler (derhal Allah’ı hatırlarlar da) sonra hemen gözlerini açarlar.

5-) Taha suresi 120. ayet:
Arapça:
فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطَانُ قَالَ يَا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَى شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لَّا يَبْلَى
Okunuşu:
Fe vesvese ileyhiş şeytanü kale ya ademü hel edüllüke ala şeceratil huldi ve mülkil la yebla
Anlamı:
Nihayet şeytan ona vesvese verip şöyle dedi: “Ey Adem! Sana ebedilik ağacını ve yok olmayan bir saltanatı göstereyim mi?”

6-) Kaf suresi 16. ayet:
Arapça:
وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Okunuşu:
Ve le kad halaknel insane ve na’lemu ma tuvesvisu bihi nefsuh ve nahnu akrabu ileyhi min hablil verid
Anlamı:
Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.

7-) Nas suresi 4. ayet:
Arapça:
مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ
Okunuşu:
Min şerrilvesvâsilhannâs
Anlamı:
O sinsi vesvesecinin şerrinden.
😎 Nas suresi 5. ayet:
Arapça:
الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ
Okunuşu:
Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
Anlamı:
O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.

Evham (vesvese) ile ilgili hadisler.
1-) Peygamber Efendimiz, bu tür vesveselerden yakınanlardan birine, “Allah’a hamdolsun ki şeytan size vesveseden başka bir yolla zarar verememiştir.”; başka birine de, “Allah’a hamdolsun ki şeytanın tuzağını vesveseye çevirdi.” demiştir (Müsned, I, 340; ayrıca bk. I, 235; Ebû Dâvûd, Edeb”, 109)
2-) Hz. Peygamber (s.a.v.)’in ashabından bir kısmı ona sordular. “Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor. Normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz.” dediler. Hz. Peygamber (s.a.v.) “Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?” diye sordu. Oradakiler “Evet” deyince, İşte bu imandan gelir.”
3-) Müslim’in, İbni Mesud (r.a.)’dan kaydettiği bir rivayette şöyledir: Dediler ki “Ey Allah’ın Resulü! Bazılarımız, içinden öyle sesler işitiyor ki, onu bilerek söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercih eder.” Hz. Peygamber (s.a.v.) “Hayır! Bu gerçek imanın ifadesidir.”

Evham ile ilgili kelimeler:
Evhanlandırmak: Evhama kapılmasına sebep olmak, kuşkulandırmak.
Evhanlanmak: Zan ve kuşkularının etkisi altında kalıp huzursuz olmak, evhama kapılmak, kuşkulanmak.
Evhamlı: Zihninde yarattığı şeylerin, zan ve kuruntuların etkisinde kalıp huzursuz olan, her şeyi kurup meraklanan, olmayacak şeyleri büyüten, vehimli, vesveseli.
Reddü’l-evham: Vehimleri, kuruntuları reddetme.
Evhamın müdafaası: Vehimlerin def’edilmesi, kuruntuların kovulması.
Evham-sâz: Evham veren.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir