Esmaü’l Hüsna

Posted by

Esmaü’l-Hüsna

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de pek çok güzel isminin olduğunu bildirmiş (Haşr suresi 24. ayet), bu isimlerle kendisini bize tanıtmış ve dua etmemizi istemiştir (A’raf suresi 180. ayet). Peygamberimiz (s.a.s.) de Yüce Allah’ın doksan dokuz ismi olduğunu haber vermiş ve bunları tek tek saymıştır.
Her gün beş vakit namazımızda okuduğumuz Rahman ve Rahim isimleriyle, Tevvab, Sabûr, Rezzak, Halîm, Refîk ve daha birbirinden güzel isimler. Allah’ın her bir isimde bizim için sayısız mesajlar, derin anlamlar ve öğrettiği ulvi hasletler vardır.
Rabbimiz, isimleriyle her daim bizimledir. Bizi, yalnız, yardımsız, desteksiz, sahipsiz bırakmaz. Gerçekten görmek için bakarsak, her doğrunun, her kemâlin, her cemâlin yanı başında O’nun eserini buluruz. O’nun dosta karşı dostumuz, külfete karşı yardımcımız olduğunu fark ederiz. Bize gösterdiği bu ilgi ve sevgiyi karşılıksız bırakmak, gerçek dost’a karşı büyük bir hak bilmezlik ve nankörlük olmaz mı?
Bir mümin için asıl olan, sadece Allah’ın isimlerini ezberleyip okumak değildir. Bu isimlerin anlamlarını öğrenmek ve bu isimlerle Allah’a kulluk bulunmaktır. Asıl olan, bu ilahi sıfat ve isimlerin öğrettiği anlamlarla hayatı mamur etmektir.

Not: Alıntıdır (Diyanet takvimi 15. 08. 2020)

Yazıda geçen ayetler:
1-) Haşr suresi 24. ayet
هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
Huvallahul halikul bariul musavviru lehul esmaul husna, yusebbihu lehu ma fis semavati vel ard ve huvel azizul hakim.
O Allah ki: Halik’dır, Bari’dir, Musavvir’dir. En iyi nitelikler O’na aittir. Göklerde ve yeryüzünde olanlar, O’nu tesbih ederler. O, Mutlak Üstün Olan’dır, En İyi Yasa Koyan’dır.
2-) A’raf suresi 180. ayet
وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَآئِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
Ve lillahil esmaul husna fed’uhu biha ve zerullezine yulhıdune fi esmaih, se yuczevne ma kanu ya’melun.
En iyi isimler Allah’ındır. Öyleyse O’nu, onlarla çağırın. Ona yakışmayan isimlerle çağıran kimseleri bırakın. Onlar, yaptıklarının cezasını görecekler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir