Duha

Posted by

Duha:
1-) Kuşluk vakti.
2-) Güneş.
3-) Vuzuh ve beyan.
4-) Kur’ân-ı Kerim’in 93. Suresinin adı. Vedduhâ da denir.

Duha ile ilgili ayet:
Duha suresi 1. ayet:
Arapça:
وَالضُّحَى
Okunuşu:
Vedduha.
Anlamı:
Andolsun kuşluk vaktine

Duha ile ilgili hadis:
1-) Peygamber efendimizin, düşman üstüne gönderdiği askerler, kısa zamanda zafer kazanıp bol ganimet ile evlerine döndüler. Bu askerlere gıpta edenleri görünce buyurdu ki:
(Size bunlardan daha kısa süren, daha çok ganimet getiren ve daha tez eve döndüren cihad yolunu göstereyim. Kuşluk namazı için camiye giden, daha az savaşmış, daha çok ganimet almış ve daha tez evine dönmüş olur.) [İ. Ahmed]

Duha ile ilgili kelimeler:
Duhâ Vakti: Sabah ile öğle arasındaki vakite verilen isimdir. Güneş doğduktan 50 dakika sonra başlayıp öğleye 20 dakika kalana kadar olan vakittir.
Şer’i gündüz müddetinin, yani imsaktan (oruca başlama vaktinden) güneş batana kadar olan sürenin dörtte biri. Duha vaktini bulmak için ezani imsak vakti yirmi dört saatten çıkarılır. Sonuç dörde bölünür, bu netice ezani imsak vaktine eklenirse, ezani duha vakti bulunur.
Duhâ Namazı: Sevap kazanmak amacıyla muayyen zamanda kılınan nafile namazlardan biridir. Arapça karşılığı salâtü’d-duhâ olup duhâ, “güneşin doğuşundan yaklaşık 45-50 dakika sonra güneşin yükselip ışığının iyice parladığı, etrafa yayıldığı ve sıcaklığının arttığı zaman” anlamına gelir.
Sûre-i duhâ: Kur’ân’ın 93 üncü sûresi, “vedduhâ” sûresi.
Salât-ı duhâ: Sabah namazı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir