Dinar

Posted by

Dînâr: Eskiden kullanılan altın ve sikkeli para.
Fıkıh ıstılahı olarak: On şer’î dirhem (28 gram) halis gümüş kıymetindeki altın para birimini ifade eder.
Bir miskal ağırlığındaki altın sikke için de kullanılır.

Dinar ile ilgili ayet:
Ali İmran suresi 75. ayet:
Arapça:
وَمِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مَنْ إِن تَأْمَنْهُ بِقِنطَارٍ يُؤَدِّهِ إِلَيْكَ وَمِنْهُم مَّنْ إِن تَأْمَنْهُ بِدِينَارٍ لاَّ يُؤَدِّهِ إِلَيْكَ إِلاَّ مَا دُمْتَ عَلَيْهِ قَآئِمًا ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُواْ لَيْسَ عَلَيْنَا فِي الأُمِّيِّينَ سَبِيلٌ وَيَقُولُونَ عَلَى اللّهِ الْكَذِبَ وَهُمْ يَعْلَمُونَ
Okunuşu:
Ve min ehlil kitabi men in te’menhu bi kıntarin yueddihi ileyk, ve minhum men in te’menhu bi dinarin la yueddihi ileyke illa ma dumte aleyhi kaima, zalike bi ennehum kalu leyse aleyna fil ummiyyine sebil, ve yekulune alallahil kezibe ve hum ya’lemun.
Anlamı:
Ehl-i Kitap’tan öylesi vardır ki, kendisine yüklerle mal emanet etsen, onu sana eksiksiz iade eder. Öylesi de var ki, bir dinar emanet etsen, başına dikilmedikçe onu sana iade etmez. Bunun sebebi: “Ümmilerin malını yemede vebal yoktur.” diye düşünmelerindendir. Onlar, bile bile, Allah adına yalan söylerler.

Diner ile ilgili hadisler:
1-) Bir kimsenin infak edeceği (harcayacağı) en faziletli dinar, çoluğuna-çocuğuna infak ettiği (harcadığı) dinar ile Allah yolunda hayvanına infak ettiği dinar, bir de yine Allah yolunda arkadaşlarına sarf ettiği dinar dır. (Hadîs-i şerîf-Müslim)
2-) Allah yolunda infak ettiğin bir dinar, köle azadı için infak ettiğin bir dinar, bir fakire sadaka olarak verdiğin bir dinar, ailene sarf ettiğin bir dinar vardır. Bunlardan sevabı çok olanı ailene sarf ettiğindir. (Hadîs-i şerîf-Müslim)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir