Dilencilik yapmak caiz midir?

Posted by

Dilencilik yapmak caiz midir?
İslam’da kural olarak dilencilik yasaklanmıştır. Bunun tek istisnası vardır. O da bir kimsenin çalışamayacak derecede güçsüz hale gelmiş olması ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır. Buna göre dilencilik bir kazanç yolu değil, zaruret haliyle sınırlı bir ruhsattır.
Kur’an’da da dilencilik insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir tutum olarak değerlendirmiştir (Bakara suresi 273. ayet). Ancak, ihtiyacından dolayı isteyenin zenginlerin mallarından belli bir hakkı olduğu bildirilmiş (Zariyat suresi 19. ayet ve Me’aric suresi 25. ayet). Hz. Peygamber (s.a.s.)’e hitaben de “isteyeni azarlama.” (Duha suresi 10. ayet) buyrulmuştur.
Hz. Peygamber (s.a.s.), yeni Müslüman olan bazı kimselerden, Allah’ın birliğine inanıp O’na ibadette bulunmaları ve namaz kılmaları yanında dilencilik yapmayacaklarına dair söz almıştır. (Müslim, Zekât, 108). Ayrıca hadislerde şeref ve haysiyetini koruyan fakirle yoksulluğunu istismar eden ve dilenmeyi bir kazanç yolu görenler arasındaki ahlaki farka dikkat çekilmiş (Müslim, Zekât, 102), elinin emeğiyle geçinme imkanı varken dilenenlerin aslında cehennem ateşi talep ettikleri bildirilmiştir (Müslim, Zekât, 105).

Not : Alıntıdır (Diyanet takvimi 04, 12, 2016)

Yazı içinde bulunan Kur’an ayetleri :
1-) Bakara suresi 273. ayet  
لِلْفُقَرَاء الَّذِينَ أُحصِرُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ لاَ يَسْتَطِيعُونَ ضَرْبًا فِي الأَرْضِ يَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِيَاء مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِيمَاهُمْ لاَ يَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا وَمَا تُنفِقُواْ مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ
Okunuşu :
Lil fukarâillezîne uhsirû fî sebîlillâhi lâ yestatîûne darben fîl ardı, yahsebuhumul câhilu agniyâe minet teaffuf (teaffufi), ta’rifuhum bi sîmâhum, lâ yes’elûnen nâse ilhâfâ (ilhâfen), ve mâ tunfikû min hayrin fe innallâhe bihî alîm (alîmun).
Anlamı :
(İnfâklarınız ve sadakalarınız), kendilerini Allah yoluna hasreden (adayan), yeryüzünde dolaşmaya (ticaret yapıp kazanmaya) gücü yetmeyen fakirler içindir. Onların durumlarını bilmeyen, onları iffetlerinden dolayı zengin zanneder. Onları sen, yüzlerinden tanırsın. Zorla insanlardan bir şey istemezler. Hayır olarak ne infâk ederseniz (verirseniz), o taktirde muhakkak ki Allah, onu en iyi bilendir.

2-) Zariyat suresi 19. ayet  
وَفِي أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِّلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ
Okunuşu :
Ve fî emvâlihim hakkun lis sâili vel mahrûmi.
Anlamı :
Ve onların mallarında isteyenlerin ve mahrum olanların (isteyemeyenlerin) hakkı vardır.

3-) Me’aric suresi 25. ayet
لِّلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ
Okunuşu :
Lis sâili vel mahrûm (mahrûmi).
Anlamı :
İsteyenler ve mahrum olanlar için.

4-) Duha suresi 10. ayet
وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ
Okunuşu :
Ve emmâs sâile fe lâ tenher.
Anlamı :
Ve amma saili (bir şey isteyeni) bundan sonra azarlama.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir