Dabbe

Posted by

Dabbe:
1-) Binek ve yük hayvanı:
2-) Dişi kertenkele.
3-) Kapıya koyulan yassı enli demir.
4-) Yürüyen mahluk. Debelenen.

Dabbe ile ilgili ayet:
1-) Neml suresi 82. ayet:
Arapça:
وَإِذَا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَيْهِمْ أَخْرَجْنَا لَهُمْ دَابَّةً مِّنَ الْأَرْضِ تُكَلِّمُهُمْ أَنَّ النَّاسَ كَانُوا بِآيَاتِنَا لَا يُوقِنُونَ
Okunuşu:
Ve iza vekaal kavlü aleyhim ahracna lehüm dabbetem minel erdı tükellimühüm ennen nase kanu bi ayatina la yukınun
Anlamı:
(Kıyametin kopacağına dair) o söz başlarına gelince onlar için yerden kendilerine bir dâbbe (canlı bir yaratık) çıkarırız. O, onlara insanların âyetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söyler.

2-) Sebe suresi 14. ayet:
Arapça:
فَلَمَّا قَضَيْنَا عَلَيْهِ الْمَوْتَ مَا دَلَّهُمْ عَلَى مَوْتِهِ إِلَّا دَابَّةُ الْأَرْضِ تَأْكُلُ مِنسَأَتَهُ فَلَمَّا خَرَّ تَبَيَّنَتِ الْجِنُّ أَن لَّوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ الْغَيْبَ مَا لَبِثُوا فِي الْعَذَابِ الْمُهِينِ
Okunuşu:
Felemma kadayna aleyhil mevte ma dellehüm ala mevtihı illa dabbetül erdı te’külü minseeteh Fe lemma harra tebeyyenetil cinnü el lev kanu ya’lemunel ğaybe ma lebisu fil azabil mühın
Dabbe ile ilgili hadis
Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun ölümünü onlara ancak değneğini yemekte olan bir kurt gösterdi. Süleyman’ın cesedi yıkılınca cinler anladılar ki, eğer gaybı bilmiş olsalardı aşağılayıcı azap içinde kalmamış olacaklardı.

Dabbe ile ilgili hadis:
1-) Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bir sözünü ezberledim ki, duyduğumdan beri hiç unutmadım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Çıkacak kıyamet alametlerinden ilki güneşin batıdan doğması ve bir kuşluk vakti insanlara karşı Dâbbe’nin zuhurudur. Hangisi önce olursa diğeri akabinde yakındır’ buyurdu.” (Müslim: 2941, İbni Mace: 4069)
2-) Dâbbe yerden zuhur eder, bu Müslüman, şu kâfir diye insanların burunları üzerine mühür vurur. Bu hal tatlı rüzgâr gelip de her Müslüman ve müminin ruhunu kabzedene kadar devam eder. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
“Dâbbe çıkar, insanların burunları üzerine mühür vurur. Sonra onlar mühürlenenler sizin aranızda yaşarlar. Bir adam bir hayvan satın alır, ona ‘kimden satın aldın diye sorulur. O da ‘mühürlü adamdan aldım der.” (Albâni Sahihu’l-Cami: 2927)
3-) Kütüb-ü sitte’de, Abdullah ibni Büreyde’nin rivayet ettiği hadis-i şerifte, Peygamber efendimiz, Dabbet-ül-arzın çıkacağı yeri göstermiştir. Abdullah ibni Büreyde, (Mekke’ye yakın olup etrafı kum olan bir yerde, Resulullah efendimiz, “Dabbet-ül-arz buradan çıkacak” buyurdu. İşaret edilen yerin eni ve boyu birer karıştı) buyurdu.

Dabbe ile ilgili kelimeler:
Dâbbet-ül-erd: Kıyametin büyük alametlerinden. Kıyametin kopmasına yakın çıkacak olan bir hayvan.
Dâbbet-ül-arz: Kıyamet alameti olarak ortaya çıkacağına inanılan korkunç yaratık.
Dâbbe-süvar: Süvari, binici.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir