Cuma

Posted by

Cum’a (Cumâ):
2-) Toplanma.
3-) Perşembeden sonraki gün, haftanın altıncı günü.

Cuma namazı ile ilgili ayet:
Cuma suresi 9. ayet:
Arapça:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
Okunuşu:
Ya eyyuhellezine amenu iza nudiye lis salati min yevmil cumuati fes’av ila zikrillahi ve zerul bey’a, zalikum hayrun lekum in kuntum ta’lemun.
Anlamı:
Ey iman edenler! Toplantı günü salat için seslenildiği zaman, alışverişi bırakıp, hemen Allah’ın öğüdüne koşun. Eğer bilirseniz, bu, sizin için daha hayırlıdır.

Cuma ile ilgili hadisler:
1-) Cumartesi günleri Yahudilere, Pazar günleri Hristiyanlara verildiği gibi, Cuma günü, Müslümanlara verildi. Bugün, Müslümanlara hayır, bereket, iyilik vardır. (Hadîs-i şerîf-Rıyâdün-Nâsihîn)
2-) Güneş, Cuma gününden daha iyi bir gün üzerine doğmaz. Adem (aleyhisselâm) Cuma günü yaratıldı. Cuma günü Cennet’e girdi. Cuma günü Cennet’ten çıktı. Kıyamet Cuma günü kopar. (Hadîs-i şerîf-Sahîh-i Müslim)
3-) Cuma günü gusl edip, namaz için camiye gidip nafile namaz kılan ve imâm hutbeden ininceye kadar sessizce oturup, sonra imamla beraber Cuma namazını kılanın, bir hafta sonraki Cumaya üç gün daha ekleyerek olan gün miktarı işlediği günahları af ve mağfiret olunur. (Hadîs-i şerîf-Sahîh-i Müslim)
4-) Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurdu:
Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar. (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)
5-) Bir kimse, mani yok iken, üç Cuma namazı kılmazsa, Allahü teâlâ, kalbini mühürler.Yani iyilik yapmaz olur. (Hadîs-i şerîf-Mesâbih)
6-) Cuma namazından sonra yedi defa İhlâs ve (yedi) Mu’avvizeteyn (Felak ve Nâs surelerini) okuyanı Allahü teâlâ, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korur.(Hadîs-i şerîf-İbn-i Sünnî)
7-) Allahü teâlâ Cuma gecesinde bütün müslümanları mağfiret eder, günahlarını bağışlar. (Hadîs-i şerîf-Ebû Ya’lâ)
😎 Cuma gecesi ve günü bana çok salavat okuyunuz. (Hadîs-i şerîf-Gunyet-üt-Tâlibîn)

Cuma ile ilgili kelimeler:
Cum’â Gecesi: Perşembeyi Cumaya bağlayan gece.
Cum’â Hutbesi: Cumanın ilk dört rekatlık sünnetten sonra ve iki rekatlık farzdan önce, imam tarafından cemaat huzurunda minberden Arapça olarak okunan hutbe.
Cum’â Namazı: Cuma günü öğle vakti camide cemaatle kılınan namaz.
Cuma alayı (selâmlığı): Tarih; Padişahların cuma namazına gitme merasimi.
Cumalık:
1-) Eskiden cuma alayında giyilen (resmi elbise).
2-) Tatil günlerinde giyilen temiz ve güzel (elbise)
3-) Gelinlerin cuma günü giydikleri (elbise).
Cumalığı uygun olmak: mecazi; Keyfi yerinde, işi yolunda olmak.
Cum’a-i atik: Osmanlılar zamanında, Bulgaristan’da Şumnu ile Razgrat arasında yer alan meşhur bir bölge.
Cum’a-i bâlâ: Osmanlılar devrinde, Selanik Vilayetinin Serez sancağındaki bir kaza merkezi.
Cum’at: Perşembeden sonra gelen günler. Cumalar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir