Ayetü’l Kürsi

Posted by

Ayetü’l-Kürsi
Bakara suresinin 255. ayeti olan “Ayetü’l-Kürsi” adını içinde geçen “kürsü” kelimesinden almıştır. Kürsü, mecazi olarak saltanat, hükümranlık, mülk manalarına gelmekte olup hiçbir şeyin Allah’ın hükümranlığı ve ilminin dışında kalmayacağını anlatmaktadır. Hadislerden ayet-i kerimenin şifa ve korunmaya da vesile kılındığını öğreniyoruz.
Ayetü’l-kürsi bize şunları öğretmektedir: Allah Teâlâ birdir. O daima diridir. Bütün varlıkları görüp gözeten, yöneten, bir an bile onları bilgi ve ilgisi dışında tutmayandır. Allah Teâlâ, insanlara ait olan uyuklama ve uyku gibi sıfatlardan münezzehtir, uzaktır. Tüm kainat O’nun tasarrufundadır. O’nun izni olmadan kimse şefaat edemeyecektir. O’nun bilgisi ezel ve ebedi kuşatır. Kudreti arz ve semaları kaplar. Zatı çok yücedir.
Peygamber Efendimiz, evde, sabah akşam Ayetü’l-kürsi okuyan kimseyi Allah’ın koruyacağını ve şeytanın ona yaklaşamayacağını bildirmiştir. (Tirmizi, Fedâilü’l-Kur’an, 2)

Yazıda geçen ayet:
Bakara suresi 255. ayet
Arapça:
ٱللَّهُ لَآ إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ٱلْحَىُّ ٱلْقَيُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُۥ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُۥ مَا فِى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَمَا فِى ٱلْأَرْضِ ۗ مَن ذَا ٱلَّذِى يَشْفَعُ عِندَهُۥٓ إِلَّا بِإِذْنِهِۦ ۚ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَىْءٍ مِّنْ عِلْمِهِۦٓ إِلَّا بِمَا شَآءَ ۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ ۖ وَلَا يَـُٔودُهُۥ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ ٱلْعَلِىُّ ٱلْعَظِيمُ
Okunuşu:
Allahu la ilahe illa huvel hayyul kayyum la te’huzuhu sinetuv vela nevm lehu ma fis semavati ve ma fil ard men zellezî yeşfeu îndehu illa bi iznih ya’lemu ma beyne eydîhim ve ma halfehum ve la yuhîytune bi şey’im min îlmihî illa bi ma şa’ vesia kursiyyuhus semavati vel ard ve la yeuduhu hîfzuhuma ve huvel alîyyul azîym
Anlamı:
Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; O, hayydir, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. İzni olmadan O’nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O’na hiçbir şey gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir