Aşura günü (10 Muharrem)

Posted by

Aşra günü (10 Muharrem)
Aşura Müslümanlar açısından çok özel bir öneme sahiptir. Sevgili Peygamberimiz’in “cennet çocuklarının  efendileri” diye övdüğü Hz. Hüseyin ve 70 den fazla arkadaşı 10 Muharrem 61 de (10  Ekim 680) siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da hunharca şehit edilmişlerdir. Bu elim olay, Hz. Peygamber’i ve O’nun ehl-i Beyti’ni seven bütün Müminleri derinden yaralamış; mezhep ve meşrebi ne olursa olsun yediden yetmişe bütün Müslümanları büyük acılara sevk etmiştir.
Hz. Nuh’un ve Hz. Musa’nın kurtuluşları gibi insanlık tarihi için çok önemli hadiselerin cereyan ettiği kabul edilen Aşura günü, Hz. Hüseyin’in bu günde şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında artık bu müessif olayla hatırlanır olmuş, Mazlum-ı Kerbela Hz. Hüseyin’e duyulan sevgi şiirlere ve maktellere yansımış, neticede Hz. Hüseyin, bütün Müminlerin gönüllerinde taht kurarken, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler tarih karşısında ve vicdanlarda mahkum edilmiştir.
Başta Seyyid-i Şüheda-yı Kerbela Hz. Hüseyin olmak üzere bütün Kerbela şehitlerini rahmetle anıyoruz. Artık Müslümanlara düşen görev bu tür müessif olayların tekrarlanmasını önleyecek bir bilinç ve anlayışa sahip olarak kardeşlik, birlik ve beraberliğimizi korumaktır.

Not : Alıntıdır (Diyanet takvimi 11, 10, 2016)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir