Akika kurbanı

Posted by

Akika kurbanı :

Yeni doğan çocuğun başındaki tüylere “akika” ismi verilir. Çocuk için Cenabı Hakka şükür olarak kesilen kurbana da “akika-nesike kurbanı” denir.
Akika kurbanı kesmek Hanefi mezhebinde müstehab, diğer mezheplerde sünnettir. Akika kurbanı çocuğun doğduğu günden itibaren kesilebilir. Yedinci günü kesmek daha faziletlidir.
Kurban olmaya elverişli bir hayvan akikaya da yeterli olur. Erkek ve kız çocuğu için birer kurban kesilebilir. Erkek çocuk için iki kurban kesilmesi daha uygundur.
Akika kurbanı kesilirken anası yahut babası “ya Rabbi! Bu benim çocuğumun akikasıdır. Onun cehennem ateşinden kurtuluş fidyesi olsun.” diye dua eder. Vaktiyle akika kurbanı kesilmemiş olan kimse kendi namına bir kurban kesebilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Allah’u Tealanın emri ile Peygamberliğini ilan etmesinden sonra kendileri için ve doğduklarında iki torunu için akika kesmişlerdir.
Akika kurbanının etinden sahibi yiyebilir, başkalarına yedirebilir ve etin bir kısmını, tamamını veya kurbanın kendisini bağışlayabilir.
Çocuklar Allah’ın bir lütfudur. Bu kurbanlarda o lütufa karşı birer şükürdür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir