6 Eylül günün duası, ayeti ve hadisi

Posted by

6 Eylül
Günün duası :
“Allah’ım! Nefsime takvasını ver ve nefsimi (her türlü kötü şeylerden) temizle, Sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Sen nefsimin dostu ve mevlasısın.”
(Müslim, Duâ, 73)

Günün ayeti :
Nisa suresi 78. ayet
أَيْنَمَا تَكُونُواْ يُدْرِككُّمُ الْمَوْتُ وَلَوْ كُنتُمْ فِي بُرُوجٍ مُّشَيَّدَةٍ وَإِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلًّ مِّنْ عِندِ اللّهِ فَمَا لِهَؤُلاء الْقَوْمِ لاَ يَكَادُونَ يَفْقَهُونَ حَدِيثًا Okunuşu :
Eyne mâ tekûnû yudrikkumul mevtu ve lev kuntum fî burûcin muşeyyedeh (muşeyyedetin). Ve in tusıbhum hasenetun yekûlû hâzihî min indillâh (indillâhi), ve in tusıbhum seyyietun yekûlû hâzihî min indike. Kul kullun min indillâh (indillâhi). Fe mâli hâulâil kavmi lâ yekâdûne yefkahûne hadîsâ (hadîsen).
Anlamı :
Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa «Bu Allah’tan» derler; başlarına bir kötülük gelince de «Bu senden» derler. «Hepsi Allah’tandır» de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar!

Günün hadisi :
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular;
“İyilik güzel huydur. Günah, vicdanını rahatsız eden, içinde sakladığın ve insanların duymasından hoşlanmadığın şeydir.”
(Müslim)
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.”
(Müslim)

Günün önemi :
1-) Balıkesir’in kurtuluşu (1922)
2-) Bilecik’in kurtuluşu (1922)
3-) Tebriz’in fethi (1514)
4-) Şeyh Edebali’yi anma günü. (Bilecik)
5-) Çeçenistan’ın bağımsızlık ilanı (1992)
6-) İngiltere’nin Rum vatandaşlarımıza yönelik kışkırtmaları sonucu İstanbul ve İzmir’de yağma ve olaylar. (1955)

Günün sözü :
“En bedbaht, en muzdarip kimse, yapacak bir işi olmayan kimsedir.”
(Bediüzzaman)
“İyilik, sana kötülük edene iyilik etmendir. İyiliğe karşı iyilik etmek, satın aldığın bir şeyin parasını vermeye benzer.”
(Süfyan-ı Servri)
“Rızkın ne ise ona kavuşursun, hiç üzülme. Kul kanaat sahibi olduğu zaman hürdür. Hırsa kapıldığında köle olur. Kalbinden tamahı çıkar ki ayaklarındaki zincir çözülsün.”  (Ahmed er-Rufâî)
“İçinde bulunduğu meşguliyet seni arayıp bulmasına engel olan, fakat kalbinde sevgini taşıyan kimse senin din kardeşin sayılır.”
(Mâlik bin Dînar)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir