27 Eylül günün duası ayeti ve hadisi

Posted by

27 Eylül
Günün duası :
“Allah’ım! Şüphesiz ben nefsime çok zulmettim, günahları bağışlayacak olan yalnız Sensin. Öyleyse katından bir af ile beni bağışla. Bana merhamet et, çünkü bağışlaması ve rahmeti çok olan sadece Sensin.”
(Buhari, Ezan, 149)

Günün ayeti :
İsra suresi 71. ayet
يَوْمَ نَدْعُو كُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَأُوْلَئِكَ يَقْرَؤُونَ كِتَابَهُمْ وَلاَ يُظْلَمُونَ فَتِيلاً
Okunuşu :
Yevme ned’û kulle unâsin bi imâmihim, fe men ûtiye kitâbehû bi yemînihî fe ulâike yakraûne kitâbehum ve lâ yuzlemûne fetîlâ(fetîlen).
Anlamı :
“Her insan topluluğunu önderleri ile birlikte çağıracağımız o günde kimlerin amel defteri sağından verilirse, onlar, en küçük bir haksızlığa uğramamış olarak amel defterlerini okuyacaklar.”
Açıklama :
Bu ayette, amel defterleri sağından verilenlerin durumundan bahsedildiği halde, solundan verilenlere değinilmemiştir. Bu konuda Beyzâvî şöyle diyor: «Yukarıdaki ayet göstermektedir ki, amel defterleri solundan verilenler, onun muhtevasına muttali olduklarında kendilerini utanç ve hayret bürür; o kadar ki, dillerinde defterlerini okuyacak mecal kalmaz. Bu yüzden Cenab-ı Hak, onlar hakkında böyle buyurmakla yetinmiştir:»

Günün hadisi :
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular;
“Kişi sevdiği ile beraberdir.”
(Buhârî, “Edeb”, 96; Müslim, “Bir’r, 165)
“Allah İslam dini için kolaylıktan hoşlanmış; güçlüğü ise çirkin görmüştür.”
(Taberani)

Günün önemi :
1-) Deniz kuvvetleri günü
2-) Preveze deniz zaferi (1538)
3-) Dünya kalp günü
4-) Türkiye-İspanya dostluk antlaşması Ankara’da imzalandı (1924).
5-) Dünya turizm günü.
6-) Dünya Müslümanlar günü

Günün sözü :
“Dört şeyi küçümsemeyin: Düşmanı, ateşi, hastalığı, az bile olsa ilmi.”
(Feridüddin Attar)
“Halkı hakka davet eden, canavar terbiyecisi gibi olmalıdır, canavar terbiyecisi nasıl hayanın huyunu ve yeteneğini bilip on göre davranırsa hak davetçisi de aynı şekilde davranmalıdır.”
(Ali Râmitenî)
“Hakiki manada tevekkül, Allah’tan başkasından korkmamak, O’ndan başkasına güvenmemektir.”
(Fudayl bin İyaz)
“Kim ki başından geçen bir günahı hatırlar ve bu nedenle kalbi acı duyarsa, Allah katındaki kitapta o günah ondan silinmiş olur.”
(Abdullah bin Ömer)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir