21 Eylül günün duası, ayeti ve hadisi

Posted by

21 Eylül
Günün duası :
“Bedenimizi bilen ve topraktan olduğumuzu hatırlatan Rab, matem tutanlara merhametle bak. Varlığının sevgisini o kadar yakından hissettir ki, onlar da kendilerini saran ve güçlü kılan kudret elinin kendilerini sardığını hissetsin.”
(Anonim)

Günün ayeti :
Nur suresi 21. ayet
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ وَمَن يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَكَا مِنكُم مِّنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَن يَشَاء وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
Okunuşu :
Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettebiû hutuvâtiş şeytân (şeytâni), ve men yettebi’ hutuvâtiş şeytâni fe innehu ye’muru bil fahşâi vel munker (munkeri) ve lev lâ fadlullâhi aleykum ve rahmetuhu mâ zekâ minkum min ehadin ebeden ve lâkinnallâhe yuzekkî men yeşâu, vallâhu semî’un alîm (alîmun).
Anlamı :
“Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, muhakkak ki o, edepsizliği (yüz kızartıcı suçları) ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah’ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse asla temize çıkamazdı. Fakat Allah dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.”

Günün hadisi :
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular;
“Zandan sakının; zira zan, sözün en yalanıdır. Başkalarının konuşmalarını dinlemeyin, mahremiyetlerini araştırmayın, alışverişte birbirinizin pazarlığını kızıştırmayın, birbirinizi çekememezlik yapmayın, birbirinize buğz etmeyin ve birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları, kardeş olun!..”
(Buhârî, Edeb, 58; Müslim, Birr, 28)
“Kendisine aklını yerinde kullanmak becerisi verilen kimse, kurtuluşa ermiştir.”
(Beyhaki)

Günün önemi :
1-) İkinci Balkan savaşının başlaması (1914)
2-) Dünya barış günü
3-) Sultan İkinci Abdülhamid Hanın doğumu (1842)
4-) Askerlerimizin Güney Kore’ye gidişi (1950)
5-) Dünya Alzheimer günü

Günün sözü :
“Nefsimi elimde tutabilseydim parça parça doğrar hayvanların önüne yem olarak atardım.”
(Süleyman ibn-i Mihran)
“Güzel sözler, petekten damla damla sızan bala benzer. İnsanın ruhuna tat verir.”
(Hz. Süleyman)
“İnsanların en zayıfı, şehvete esir ve nefsine oyuncak olandır.”
(İbrahim bin Davud Rıkkî)
“Kardeşin senden alakasını kestiğinde ziyareti; yüz çevirdiğinde lütuf ve yakınlığı; cimrileştiğinde cömertçe harcamayı; uzaklaştığında yakınlaşmayı; sert tavır takındığında yumuşak davranmayı; suç işlediğinde özrü kabul etmeyi üstlen.”
[Hz. Ali (r.a.)]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir