20 Temmuz günün duası, ayeti ve hadisi

Posted by

20 Temmuz 
Günün duası :
“Allah’ım! Senden benim için hayırları açmanı, işlerimin hayırla sonuçlanmasını, önceki, açığı ve gizlisi ile her türlü hayrı, cennette yüksek dereceler istiyorum. Allah’ım! Duamı kabul eyle.”
(Hakim, Deavât. No: 1911)

Günün ayeti :
Âl-i İmran suresi 30. ayet
يَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُّحْضَرًا وَمَا عَمِلَتْ مِن سُوَءٍ تَوَدُّ لَوْ أَنَّ بَيْنَهَا وَبَيْنَهُ أَمَدًا بَعِيدًا وَيُحَذِّرُكُمُ اللّهُ نَفْسَهُ وَاللّهُ رَؤُوفُ بِالْعِبَادِ
Okunuşu :
Yevme tecidu kullu nefsin mâ amilet min hayrin muhdâran, ve mâ amilet min sû’ (sûin), teveddu lev enne beynehâ ve beynehû emeden baîdâ (baîden), ve yuhazzirukumullâhu nefseh (nefsehu), vallâhu raûfun bil ıbâd (ıbâdi).
Anlamı :
“Herkesin, iyilik olarak yaptıklarını da kötülük olarak yaptıklarını da karşısında hazır bulduğu günde (insan) isteyecek ki kötülükleri ile kendisi arasında uzun bir mesafe bulunsun. Allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor. Allah kullarına çok şefkatlidir.”

Günün hadisi :
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular;
Şu beş şeyin cezası, hemen dünyada verilir:
1-) Zulmün,
2-) Hainliğin,
3-) Anne babaya eziyetin,
4-) Salih akrabalarla ilişkiyi kesmenin,
5-) Yapılan iyiliğe nankörlüğün .
(İ. Lal)
“Her gece seher vakti, Allahü teâlâ buyurur ki:İstiğfar eden yok mu, affedeyim. İsteyen yok mu,vereyim, duasını kabul edeyim.”
(Müslim)

Günün önemi :
1-) Birinci Kıbrıs barış harekatı (1974)
2-) Montreux boğazlar antlaşmasının imzalanması (1936)
3-) Ankara savaşı (1402)

Günün sözü :
Ey Ademoğlu! Bilmiş ol ki; ruhunu almakla vazifeli olan melek seni bırakmaz,ecelin geldiğinde seni bırakıp da başkasına gitmez. Sanki bırakıp da sana gelecekmiş gibi ölüme hazır ol. Gafil olma çünkü sen unutulmuş değilsin.
Ey ademoğlu! Sen bil ki; kendinden gafil olur hazırlanmazsan başkası senin yerine hazırlanmaz. Mutlaka Allah’ın huzuruna çıkacaksın,kendini hazırla,kendi işlerini başkasına havale etme.
[Hz. Osman (r.a.)]
“Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan.”
(Yunus Emre)
”Günah işlemekten vazgeçmek, tövbe ile uğraşmaktan daha kolaydır.”
[Hz. Ömer (r.a.)]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir