19 lu sekine duası

Posted by

19 lu sekine duası
Başı dertte, sıkıntıda olan, büyük bir problemle karşılaşmış olan, herhangi bir düşmanından kurtulmak, selamete çıkmak isteyen ya da daha başka talepleri olanlar için son derece tesirli bir dua.

Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Allah ekber, Allahu ekber.
Bismillahirrahmanirrahim
Ferdün, Hayyun, Kayyumun, Hakemun, Adlun, Kuddûsun.
1-) Seyec’alullahu ba’de usrin yusra. (Talak 7)
2-) Anetil vucuhu lil hayyil kayyum (Taha 111)
3-) Ve innellahe bikum le raufun rahim. (Hadid 9)
4-) İnnallahe kane tevvaben rahima. (Nisa 16)
5-) İnnallahe kane gafuran rahima. (Nisa 23 ve 106)
6-) fe innallahe kane afuvven kadira. (Nisa 149)
7-) İnnallahe kane semian basira. (Nisa 58)
😎 İnnallahe kane alimen hakima. (Nisa 11)
9-) İnnallahe kane aleykum rakiba. (Nisa 1)
10-) İnna fetahna leke fethan mubina. (Fetih 1)
11-) Ve yansurekallahu nasran aziza. (Fetih 3)
12-) İnne hızbellahi humul galibun. (Maide 56)
13-) İnne rabbeke huvel kaviyyul aziz. (Hud 66)
14-) İnnallahe huvel ganiyyul hamid. (Lokman 26)
15-) Hasbiyallah, la ilahe illa hu (Tevbe 129)
16-) Hasbunallahu ve ni’mel vekil. (Ali İmran 173)
17-) La yahzunuhumul fezeul ekber (Enbiya 103)
18-) İyyake na’budu ve iyyake nestain. (Fatiha 5)
19-) Velhamdülillâhi Rabbil alemin. (Fatiha 2 ve Enam 45)
Anlamı:
Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla
Allah tektir, Diridir, kayyumdur(kimseye ihtiyaç duymaz) Hakimdir, adildir ve Noksan değildir/mükemmeldir.
1-) Allah, zorluğun ardından bir kolaylık verecektir.
2-) Yüzlerin sıkıntısı Hayy-ı Kayyum içindir.
3-) Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.
4-) Allah tövbeleri çok kabul edici ve kullarına çok merhamet edicidir.
5-) Muhakkak ki Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir
6-) Muhakkak ki, Allah her şeye gücü yettiği halde çok bağışlayıcıdır.
7-) Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla işitir ve her şeyi hakkıyla görür.
😎 Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilir ve her işi hikmetle yerine getirir.
9-) Muhakkak ki, Allah sizin üzerinizde gözeticidir ve her halinizi görür.
10-) Biz sana apaçık bir fetih yolu açtık.
11-) Ve Allah sana pek şefkatli bir zaferle yardım etsin.
12-) Şüphesiz Allah’ tabi olan topluluk gerçek galiplerin ta kendisidir.
13-) Muhakkak ki Allah, azabında pek kuvvetlidir ve kudreti her şeye galip olandır.
14-) Muhakkak ki hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ve her türlü övgüye layık olan ancak Allah’tır.
15-) Allah bana yeter ondan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur.
16-) Allah bize yeter O ne güzel vekildir.
17-) En büyük korku olan kıyametin dehşeti onlara üzüntü vermez.
18-) Ancak Sana kulluk eder ve ancak Senden yardım isteriz.
19-) Ve hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.

Not: Ayetlerin tamamı Arapça, Okunuşu ve meali ile birlikte aşağıdadır.
1-) Talak suresi 7. ayet
لِيُنفِقْ ذُو سَعَةٍ مِّن سَعَتِهِ وَمَن قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا
Li yunfık zu seatin min seatih, ve men kudire aleyhi rızkuhu fel yunfik mimma atahullah, la yukellifullahu nefsen illa ma ataha, seyec’alullahu ba’de usrin yusra.
Varlık sahibi olanlar, varlıklarına göre karşılıksız yardım etsinler. Durumu müsait olmayan da Allah ne verdiyse ondan versin. Allah, bir kimseyi, kendisine verdiğinden fazlasıyla sorumlu tutmaz. Allah, zorluğun ardından bir kolaylık verecektir.
2-) Taha suresi 111. ayet
وَعَنَتِ الْوُجُوهُ لِلْحَيِّ الْقَيُّومِ وَقَدْ خَابَ مَنْ حَمَلَ ظُلْمًا
Ve anetil vucuhu lil hayyil kayyum, ve kad habe men hamele zulma.
Yüzler, Hayy ve Kayyum olanın önünde eğilmiştir. Zulüm taşıyıcılar perişan olmuştur.
3-) Hadid suresi 9. ayet
هُوَ الَّذِي يُنَزِّلُ عَلَى عَبْدِهِ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ لِيُخْرِجَكُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَإِنَّ اللَّهَ بِكُمْ لَرَؤُوفٌ رَّحِيمٌ
Huvellezi yunezzilu ala abdihi ayatin beyyinatin li yuhricekum minez zulumati ilen nur, ve innellahe bikum le raufun rahim.
Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna kanıt içeren açıklayıcı ayetleri indiren O’dur. Kuşkusuz Allah, çok şefkatlidir, rahmeti kesintisizdir.
4-) Nisa suresi 16. ayet
وَاللَّذَانَ يَأْتِيَانِهَا مِنكُمْ فَآذُوهُمَا فَإِن تَابَا وَأَصْلَحَا فَأَعْرِضُواْ عَنْهُمَا إِنَّ اللّهَ كَانَ تَوَّابًا رَّحِيمًا
Vellezani ye’tiyaniha minkum fe azuhuma, fe in taba ve asleha fe a’rıdu anhuma. İnnallahe kane tevvaben rahima.
Sizden onu yapan iki er kişiye de eziyet edin. Eğer tövbe eder, kendilerini düzeltirlerse onları rahat bırakın. Allah, tövbeleri kabul edendir ve rahmeti kesintisiz olandır.
5-Nisa suresi 23. ayet
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهَاتُكُمْ وَبَنَاتُكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْ وَعَمَّاتُكُمْ وَخَالاَتُكُمْ وَبَنَاتُ الأَخِ وَبَنَاتُ الأُخْتِ وَأُمَّهَاتُكُمُ اللاَّتِي أَرْضَعْنَكُمْ وَأَخَوَاتُكُم مِّنَ الرَّضَاعَةِ وَأُمَّهَاتُ نِسَآئِكُمْ وَرَبَائِبُكُمُ اللاَّتِي فِي حُجُورِكُم مِّن نِّسَآئِكُمُ اللاَّتِي دَخَلْتُم بِهِنَّ فَإِن لَّمْ تَكُونُواْ دَخَلْتُم بِهِنَّ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ وَحَلاَئِلُ أَبْنَائِكُمُ الَّذِينَ مِنْ أَصْلاَبِكُمْ وَأَن تَجْمَعُواْ بَيْنَ الأُخْتَيْنِ إَلاَّ مَا قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللّهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا
Hurrimet aleykum ummehatukum ve benatukum ve ehavatukum ve ammatukum ve halatukum ve benatul ahi ve benatul uhti ve ummehatukumullati erda’nekum ve ehavatukum miner radaati ve ummehatu nisaikum ve rabaibukumullati fi hucurikum min nisaikumullati dehaltum bihinn, fe in lem tekunu dehaltum bihinne fe la cunaha aleykum, ve halailu ebnaikumullezine min aslabikum, ve en tecmeu beynel uhteyni illa ma kad selef. İnnallahe kane gafuran rahima.
Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, hanımlarınızın anneleri, kendileriyle ilişkiye girdiğiniz hanımlarınızın himayeniz altında bulunan kızları, öz oğullarınızın hanımları ve aynı anda iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız size haram kılındı. Evlenip de ilişkide bulunmadığınız hanımlarınızın kızlarını almanızda bir sakınca yoktur. Geçmişte olan geçmişte kalmıştır. Kuşkusuz, Allah, çok bağışlayıcıdır, rahmeti kesintisizdir.
Nisa suresi 106. ayet
وَاسْتَغْفِرِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا
Vestagfirillah. İnnallahe kane gafuran rahima.
Allah’tan bağışlanma dile. Kuşkusuz Allah, Çok Bağışlayıcı’dır, Rahmeti Kesintisiz’dir.
6-) Nisa suresi 149. ayet
إِن تُبْدُواْ خَيْرًا أَوْ تُخْفُوهُ أَوْ تَعْفُواْ عَن سُوَءٍ فَإِنَّ اللّهَ كَانَ عَفُوًّا قَدِيرًا
İn tubdu hayran ev tuhfuhu ev ta’fu an suin fe innallahe kane afuvven kadira.
Eğer bir iyiliği açıklar veya gizlerseniz veya bir kötülüğü bağışlarsanız bilin ki, Allah da çok affedicidir, her şeye güç yetirendir.
7-) Nisa suresi 58. ayet
إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُم بَيْنَ النَّاسِ أَن تَحْكُمُواْ بِالْعَدْلِ إِنَّ اللّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُم بِهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا
İnnallahe ye’murukum en tueddul emanati ila ehliha ve iza hakemtum beynen nasi en tahkumu bil adl. İnnallahe niımma yeızukum bihi. İnnallahe kane semian basira.
Allah, emaneti ehline vermenizi ve insanlar arasında adaletle hükmetmenizi buyurmaktadır. Allah, bununla, size en güzel öğüdü veriyor. Kuşkusuz, Allah, her şeyi duyandır, her şeyi görendir.
8-)Nisa suresi 11. ayet
يُوصِيكُمُ اللّهُ فِي أَوْلاَدِكُمْ لِلذَّكَرِ مِثْلُ حَظِّ الأُنثَيَيْنِ فَإِن كُنَّ نِسَاء فَوْقَ اثْنَتَيْنِ فَلَهُنَّ ثُلُثَا مَا تَرَكَ وَإِن كَانَتْ وَاحِدَةً فَلَهَا النِّصْفُ وَلأَبَوَيْهِ لِكُلِّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا السُّدُسُ مِمَّا تَرَكَ إِن كَانَ لَهُ وَلَدٌ فَإِن لَّمْ يَكُن لَّهُ وَلَدٌ وَوَرِثَهُ أَبَوَاهُ فَلأُمِّهِ الثُّلُثُ فَإِن كَانَ لَهُ إِخْوَةٌ فَلأُمِّهِ السُّدُسُ مِن بَعْدِ وَصِيَّةٍ يُوصِي بِهَا أَوْ دَيْنٍ آبَآؤُكُمْ وَأَبناؤُكُمْ لاَ تَدْرُونَ أَيُّهُمْ أَقْرَبُ لَكُمْ نَفْعاً فَرِيضَةً مِّنَ اللّهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيما حَكِيمًا
Yusikumullahu fi evladikum liz zekeri mislu hazzıl unseyeyn, fe in kunne nisaen fevkasneteyni fe lehunne sulusa ma terak, ve in kanet vahideten fe lehan nısf. Ve li ebeveyhi li kulli vahidin min humas sudusu mimma terake in kane lehu veled, fe in lem yekun lehu veledun ve varisehu ebevahu fe li ummihis sulus, fe in kane lehu ıhvetun fe li ummihis sudusu, min ba’di vasiyyetin yusi biha ev deyn. Abaukum ve ebnaukum, la tedrune eyyuhum akrabu lekum nef’a, faridaten minallah. İnnallahe kane alimen hakima.
Allah size, çocuklarınız hakkında; erkek çocuğunuza, kız çocuğunuzun payının iki katını vasiyet eder. Çocukların hepsi kız olup da ikiden fazla iseler, mirasın üçte ikisi onlarındır. Eğer bir kız çocuğuysa mirasın yarısı onundur. Eğer ölenin çocuğu varsa, anne ve babanın her birine mirastan altıda bir pay vardır. Eğer ölenin çocuğu yoksa anne ve baba mirasçı olmuşsa, anneye üçte bir pay vardır. Eğer ölenin kardeşleri varsa, anneye altıda bir pay düşer. Bu paylaşma, ölenin yaptığı vasiyetten ve borçlarının ödenmesinden sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size fayda bakımından daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bu, Allah’ın belirlediği hükümdür. Kuşkusuz, Allah, her şeyi bilendir, en iyi hüküm verendir.
9-) Nisa suresi 1. ayet
يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا
Ya eyyuhan nasutteku rabbekumullezi halakakum min nefsin vahidetin ve halaka minha zevceha ve besse minhuma ricalen kesiran ve nisaa, vettekullahellezi tesaelune bihi vel erham. İnnallahe kane aleykum rakiba.
Ey insanlar! Sizi, tek bir nefisten yaratan, ondan eşini yaratan ve o ikisinden birçok erkek ve kadını üreten Rabb’inize karşı takvalı olun. Birbirinizden yararlanasınız diye akrabalık bağını kuran Allah’a karşı takvalı olun. Kuşkusuz, Allah, sizi gözetmektedir.
10-) Fetih suresi 1. ayet
إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُّبِينًا
İnna fetahna leke fethan mubina.
Biz, sana apaçık bir fethin yolunu açtık.
11-) Fetih suresi 3. ayet
وَيَنصُرَكَ اللَّهُ نَصْرًا عَزِيزًا
Ve yansurekallahu nasran aziza.
Ve Allah, sana çok üstün bir zaferle yardım etsin diye.
12-) Maide suresi 56. ayet
وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ
Ve men yetevellallahe ve resulehu vellezine amenu fe inne hızbellahi humul galibun.
Ve kim Allah’ı ve O’nun Rasul’ünü ve mü’minleri veli edinirse, Allah’ın taraftarları onlardır. Galip gelecek olanlar da onlardır.
13-) Hud suresi 66. ayet
فَلَمَّا جَاء أَمْرُنَا نَجَّيْنَا صَالِحًا وَالَّذِينَ آمَنُواْ مَعَهُ بِرَحْمَةٍ مِّنَّا وَمِنْ خِزْيِ يَوْمِئِذٍ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ الْقَوِيُّ الْعَزِيزُ
Fe lemma cae emruna necceyna salihan vellezine amenu meahu bi rahmetin minna ve min hizyi yevmi iz, inne rabbeke huvel kaviyyul aziz.
Nihayet emrimiz gelince, salih’i ve beraberinde iman etmiş olanları tarafımızdan bir rahmetle o günün zilletinden kurtardık. Rabb’in, çok güçlüdür, mutlak üstün olandır.
14-) Lokman suresi 26. ayet
لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ
Lillahi ma fis semavati vel ard, innallahe huvel ganiyyul hamid.
Göklerde ve yerde olanlar, Allah’ındır. Allah, hiçbir şeye muhtaç olmayandır, övgüye değer yegane varlıktır.
15-) Tevbe suresi 129. ayet
فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ
Fe in tevellev fe kul hasbiyallah, la ilahe illa huv, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azim.
Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Allah bana yeter. O’ndan başka ilah yoktur. Ben O’na tevekkül ettim. O, Büyük Arş’ın Rabb’idir.”
16-) Ali İmran suresi 173. ayet
الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُواْ لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَاناً وَقَالُواْ حَسْبُنَا اللّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
Ellezine kale lehumun nasu innen nase kad cemeu lekum fahşevhum fe zadehum imana, ve kalu hasbunallahu ve ni’mel vekil.
“İnsanlar size karşı toplandılar, onlara derin saygı duyun.” diyenlerin sözleri, onların imanlarını daha da artırdı: “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir. ” dediler.
17-) Enbiya suresi 103. ayet
لَا يَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَكْبَرُ وَتَتَلَقَّاهُمُ الْمَلَائِكَةُ هَذَا يَوْمُكُمُ الَّذِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ
La yahzunuhumul fezeul ekberu ve tetelakkahumul melaikeh, haza yevmukumullezi kuntum tuadun.
O en büyük dehşet, onları kaygılandırmayacak. Ve melekler, “İşte bu, size söz verilen gününüzdür.” diye onları karşılayacaklar.
18-) Fatiha suresi 5. ayet
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ
İyyake na’budu ve iyyake nestain.
Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız Sen’den yardım dileriz.
19-) Fatiha suresi 2. ayet
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
El hamdu lillahi rabbil alemin.
Övülmeye değer olan yalnızca alemlerin Rabb’ı Allah’tır.
Enam suresi 45. ayet
فَقُطِعَ دَابِرُ الْقَوْمِ الَّذِينَ ظَلَمُواْ وَالْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Fe kutia dabirul kavmillezine zalemu, vel hamdu lillahi rabbil alemin.
Böylece zulmeden halkın kökü kurudu. Âlemlerin Rabb’i olan Allah’a hamdolsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir