13 Ağustos günün duası, ayeti ve hadisi

Posted by

13 Ağustos
Günün duası :
“Allah’ım! İnsanların diriltileceği gün ve Allah’a temiz bir kalple gelenler dışında malın da çocuklarında fayda vermeyeceği gün beni mahcup etme!”
(Şu’arâ, 26/87-89)

Günün ayeti :
Bakara suresi 217. ayet
يَسْأَلُونَكَ عَنِ الشَّهْرِ الْحَرَامِ قِتَالٍ فِيهِ قُلْ قِتَالٌ فِيهِ كَبِيرٌ وَصَدٌّ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَكُفْرٌ بِهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَإِخْرَاجُ أَهْلِهِ مِنْهُ أَكْبَرُ عِندَ اللّهِ وَالْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ وَلاَ يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىَ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُواْ وَمَن يَرْتَدِدْ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَيَمُتْ وَهُوَ كَافِرٌ فَأُوْلَئِكَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ وَأُوْلَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ
Okunuşu :
Yes’elûneke aniş şehril harâmi kıtâlin fîhi, kul kıtâlun fîhi kebîr (kebîrun), ve saddun an sebîlillâhi ve kufrun bihî vel mescidil harâmi ve ihrâcu ehlihî minhu ekberu indallâh (indallâhi), vel fitnetu ekberu minel katl (katli), ve lâ yezâlûne yukâtilûnekum hattâ yeruddûkum an dînikum inistetâû ve men yertedid minkum an dînihî fe yemut ve huve kâfirun fe ulâike habitat a’mâluhum fîd dunyâ vel âhirati, ve ulâike ashâbun nâr (nâri), hum fîhâ hâlidûn (hâlidûne).
Anlamı :
“Sana haram ayı, yani onda savaşmayı soruyorlar. De ki: O ayda savaşmak büyük bir günahtır. (İnsanları) Allah yolundan çevirmek, Allah’ı inkar etmek, Mescid-i Haram’ın ziyaretine mani olmak ve halkını oradan çıkarmak ise Allah katında daha büyük günahtır. Fitne de adam öldürmekten daha büyük bir günahtır. Onlar eğer güçleri yeterse, sizi dininizden döndürünceye kadar size karşı savaşa devam ederler. Sizden kim, dininden döner ve kafir olarak ölürse, onların yaptıkları işler dünyada da ahirette de boşa gider. Onlar cehennemliktirler ve orada devamlı kalırlar.”
Fitne = Savaş, anarşi; din ve vicdan hürriyetine karşı baskı demektir.

Günün hadisi :
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular;
“Bir Müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o Müslüman için birer sadakadır.”
(Buhârî)
“Bizi aldatan bizden değildir.”
(Müslim, Îmân, 164.)

Günün önemi :
1-) Orta okullara din dersi kondu (1956)
2-) Mustafa Kemal’in, yeniden, Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçilmesi (1923)
3-) Türk Edebiyat tarihçisi Nihat Sami Banarl’nın vefatı (1974)

Günün sözü :
“Sende bulunduğu zaman gizli kalmasını istediğin şeyi, başkalarında görünce ifşa etme.”
(Hamdun Kassar)
“Her insan sırdaş olamaz. Her testi su tutamaz.”
(Nâsır-ı Husrev)
“Sırlarını ona buna açıyorsan başına gelecek zilletlere razı ol.”
[Hz. Ali (r.a.)]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir